Brisbane International: Ο Ναδάλ έχασε τρία ματς πόιντ και αποκλείστηκε από τον Τόμπσον (vid)

Ο Ραφαέλ Ναδάλ αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Brisbane International με ήττα 2-1 σετ από τον Τζόρνταν Τόμπσον.

Άδοξο φινάλε είχε η επιστροφή του Ραφαέλ Ναδάλ στη δράση στο 250άρι τουρνουά Brisbane International. Ο σπουδαίος Ισπανός ηττήθηκε με 7-5, 6-7 (6), 3-6 από τον Τζόρνταν Τόμπσον στα προημιτελικά και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Μάλιστα, η ήττα του Ναδάλ ήρθε παρότι ο Ισπανός είχε τριπλή ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο δεύτερο σετ, όταν και σπατάλησε τρία ματς πόιντ (!) απέναντι στον 29χρονο Αυστραλό (Νο58 στον κόσμο).

Το πρώτο ήταν όταν είχε μπρέικ πόιντ στο σερβίς του αντιπάλου του και με το σκορ στο 5-4 υπέρ του, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκε 6-4 στο τάι μπρέικ όμως δεν μπόρεσε να το κλείσει, γεγονός ασυνήθιστο για τον 37χρονο άσο.

Ο Τόμπσον έκλεισε το ματς ύστερα από 3 ώρες και 26 λεπτά παιχνιδιού, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη του επί του Ναδάλ και φυσικά τη μεγαλύτερη της καριέρας του, έστω και αν ο Ισπανός απέχει πολύ από τις καλύτερες μέρες του...