Ο Τσιτσιπάς στα προημιτελικά του Όπεν της Βασιλείας

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Γερμανό Πέτερ Γκολόβτσικ με 6-3, 6-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Όπεν της Βασιλείας.

Ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε μόλις 61 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Γκολόβτσικ. Ήταν καταιγιστικός ιδιαίτερα στο β΄σετ όταν προηγήθηκε 4-0 και για το κλείσει με 6-1.

Ο Στέφανος βομβάρδισε τον αντίπαλό του με 10 άσους ενώ του έκανε και τέσσερα μπρέικ στο σερβίς για να φτάσει στην άνετη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για τον 20χρονο Έλληνα πρωταθλητή θα είναι ο Ρώσος Ντανίλ Μέντβεντεφ που απέκλεισε τον Ιταλό Αντρέας Σέπι στα δυο σετ.

Σε περίπτωση που προκριθεί στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς είναι πολύ πιθανό να βρεθεί αντιμέτωπος με το ίνδαλμά του, τον Ρότζερ Φέντερερ (εφόσον κι εκείνος περάσει στους «4»)