Νικηφόρο ξεκίνημα Τσιτσιπά, με Αλιασίμ στο 1000αρι τουρνουά του Παρισιού!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 2-0 σετ (6-3, 7-6) του Καναδού, Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ, στον πρώτο του αγώνα στο τουρνουά Μasters του Παρισιού παίρνοντας την πρόκριση στον 3ο γύρο της διοργάνωσης.

Aνεπηρέαστος από την ήττα του στον ημιτελικό του τουρνουά της Βιέννης (δια χειρός Μεντβέντεφ...) ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε νικηφόρα στο Paris Masters 1000 επικρατώντας 2-0 σετ (6-3, 7-6) του Φέλιξ Οζέρ-Αλιασίμ και πήρε την πρόκριση για τον τρίτο γύρο της διοργάνωσης.

Ο Έλληνας τενίστας (No 6 παγκοσμίως) κατέκτησε άνετα το πρώτο σετ με 6-3, κάτι που δεν συνέβη όμως και στο δεύτερο, το οποίο οδηγήθηκε στο tie break.

Ο Καναδός είχε break και κρατώντας τα service του έχτισε ένα σημαντικό προβάδισμα με 3-0, με τον Τσιτσιπά να μειώνει σε 5-2.

Ο Έλληνας τενίστας επέστρεψε όμως, και με τρία σερί games ισοφάρισε σε 5-5 οδηγώντας το σετ στο tie brake όπου επιβληθηκε (7-4)

Στον τρίτο γύρο ο 25χρονος θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ουμπέρτ - Ζβέρεφ.