Ισοφάρισε με Τσιτσιπά η Ελλάδα (1-1) - Εγκατέλειψε ο Κλάιν

Ο Λούκας Κλάιν δεν ολοκλήρωσε τον αγώνα και η Ελλάδα ισοφάρισε σε 1-1 με τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε σθεναρή αντίσταση από τον Λούκας Κλέιν, με τον Σλοβάκο στο 2ο παιχνίδι της Ελλάδας με τη Σλοβακία για το World Group 1 στο Davis Cup, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται νωρίς. Και αυτό γιατί ο Σλοβάκος μετά το 4ο game στο 3o σετ εγκατέλειψε εξ αιτίας τραυματισμού.

Στο πρώτο ο Κλέιν πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα με 5-0 και τον Τσιτσιπά να μειώνει με τρεις σερί πόντους για το 5-3. Τελικά, ο Σλοβάκος άντεξε στην πίεση του Έλληνα τενίστα έκανε το 6-3 και πήρε το πρώτο σετ. Πλέον ο Νο5 στον κόσμο πρέπει να κατακτήσει το 2ο σετ.

Αν κι ο Σλοβάκος προηγήθηκε αρχικά με 2-0, ο Έλληνας τενίστας με τρεις σερί πόντους έκανε το 3-2. Ο Κλέιν ισοφάρισε και το πάλεψε, αλλά ο Νο5 στον κόσμο ισοφάρισε σε 1-1 και θα τα δώσει όλα στο 3ο και τελευταίο σετ.

Στο τρίτο σετ ο Σλοβάκος αγωνίστηκε με δυσκολίες καθώς είχε ενοχλήσεις, ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 4-0, αλλά ο Κλέιμαν αποχώρησε λόγω τραυματισμού.

Θυμίζουμε ότι νωρίτερα το Σάββατο (16/9) ο Αλέξανδρος Σκορίλας ηττήθηκε με 2-0 (6-1, 6-1) σετ από τον Άλεξ Μόλκαν.