Γραμματικοπούλου: Θετικό ξεκίνημα στην Κολομβία

Με «καθαρή» νίκη 2-0 σετ μπήκε στο 125άρι τουρνουά της WTA στο Μπαρρανκίγια της Κολομβίας η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου.

«Με το δεξί» ξεκίνησε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου στο Barranquilla Open, καθώς επικράτησε της Σέρβας Καταρίνα Κοζάροφ με 6-3, 6-2 και συνεχίζει στον δεύτερο γύρο.

Η Ελληνίδα Νο.164 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA διατήρησε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Στο 1ο σετ προηγήθηκε με 5-1, πριν μειώσει η αντίπαλός της σε 5-3 με τη βοήθεια ενός break. Τελείωσε στο σερβίς της το σετ η Βαλεντίνη, που και στο δεύτερο πήρε καλό προβάδισμα με 3-1 χάρη σε ένα break. Η Κοζάροφ μείωσε σε 3-2, αλλά η Γραμματικοπούλου κέρδισε τρία συνεχόμενα games (το ένα με break) για να παρει την πρόκριση.

Στον δεύτερο γύρο, η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου αναμένεται να έχει πολύ δύσκολο έργο καθώς πιθανότατα θα αντιμετωπίσει το Νο58 του κόσμου, την Γερμανίδα Τατιάνα Μαρία, η οποία απόψε (15/8) αντιμετωπίζει την Μαρτίνα Καπούρο από την Αργεντινή.

Στο τουρνουά θα κάνει πρεμιέρα την Τετάρτη (16/8) τα ξημερώματα και η Δέσποινα Παπαμιχαήλ, η οποία έχει επίσης πολύ υψηλό εμπόδιο, την Γαλλίδα Λεόλια Ζανζάν.