Wimbledon: Αλύγιστος Τσιτσιπάς απέκλεισε τον Μάρεϊ με μεγάλη ανατροπή

Ύστερα από μία μεγάλη μάχη ο Τσιτσιπάς απέκλεισε τον Μάρεϊ και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Wimbledon.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Άντι Μάρεϊ και πλέον θα αγωνιστεί στον τρίτο γύρο του Wimbledon.

Ο αγώνας είχε ξεκινήσει την Πέμπτη (6/7) αλλά είχε διακοπεί, με τον Μάρεϊ να προηγείται 2-1 στα σετ. Το απόγευμα της Παρασκευής (7/7) ο Τσιτσιπάς αντέδρασε και νίκησε με 7-6(3), 6-7(2), 4-6, 7-6(3), 6-4 ύστερα από 4 ώρες και 40 λεπτά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τελείωσε το ματς με 16 άσους (μόλις ένα διπλό λάθος), σταμάτησε στους 89 winners, υπέπεσε σε 54 αβίαστα λάθη ενώ για να φτάσει στη νίκη χρειάστηκε μόλις ένα μπρέικ στις συνολικά έξι προσπάθειες.

Στη φάση των «32» ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Σέρβο Λάσλο Τζέρε που επιβλήθηκε του Μπεν Σέλτον με 3-6, 6-3, 7-6(5), 6-3.