Tσιτσιπάς - Γκασκέ 1-2: «Μια κι έξω» στην Στουτγκάρδη ο «Στεφ»... (highlights)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε τον πρώτο του φετινό αγώνα στο γρασίδι από τον 36χρονο Γάλλο Ρισάρ Γκασκέ (Νο55) με 2-1 σετ (7-6, 2-6, 7-5) κι αποχαιρέτησε το τουρνουά της Στουτγκάρδης πρόωρα...

Με ήττα ξεκίνησε την περίοδο του γρασιδιού ο Στέφανος Τσιτσιπάς, χάνονται 2-1 σετ (7-6, 2-6, 7-5) από τον Ρισάρ Γκασκέ κι ολοκληρώνοντας, έτσι, πρόωρα την παρουσία του στο Όπεν της Στουτγκάρδης.

Ο 5ος τενίστας στην παγκόσμια κατάταξη (και Νο1 του ταμπλό) έχασε από τον 55ο και 36χρονο Γάλλο μ' αποτελέσμα να μην μακροημερεύσει στο γερμανικό τουρνουά.

Παρότι προηγήθηκε 3-0 ο αντίπαλος του απάντησε με το ίδιο νόμισμα ισοφαρίζοντας με το ισορροπημένο σετ να πηγείναι στο το τάι μπρέικ. Εκεί ο Γκασκέ κατάφερε να κλείσει το σετ με 7-6 (8) και να προηγηθεί με 1-0.

Το δεύτερο σετ ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση. Ο Τσιτσιπάς ήταν σαρωτικός και με δύο break κατάφερε προηγήθηκε 4-0 φτάνοντας άνετα στο 6-2.

Τo τρίτο ωστόσο ήταν σαν το πρώτο ισορροπημένο με τον Γάλλο να το κερδίζει χάρη σε μπρέικ στο 12ο γκέιμ.

Έτσι μετά από 2 ώρες και 19 λεπτά έγινε ο μόλις 4ος, εν ενεργεία, τενίστας με 600 νίκες καριέρας μετά τους Τζόκοβιτς (1068), Ναδάλ (1058) και Μάρεϊ (725)