Roland Garros: Στα όρια εγκατάλειψης ο Αλκαράθ, τραυματίστηκε στη γάμπα κόντρα στον Τζοκοβιτς

Ο Κάρλος Αλκαράθ τραυματίστηκε στη δεξιά γάμπα κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ του ημιτελικού του Roland Garros κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ιδιαίτερα άτυχος στάθηκε ο Κάρλος Αλκαράθ κατά τη διάρκεια του αγώνα του κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς για τα ημιτελικά του μονού ανδρών στο Roland Garros.

Με το σκορ στο 1-1 στο τρίτο σετ και ύστερα από 2 ώρες και 25 λεπτά αγώνα, ο Ισπανός κοντοστάθηκε ύστερα από έναν χαμένο πόντο, πιάνοντας τη δεξιά του γάμπα.

Ο «Καρλίτος» βάσει κανονισμού δεν είχε δικαίωμα να ζητήσει ιατρικό τάιμ άουτ εκείνη τη στιγμή, έτσι επέλεξε να «χαρίσει» το επόμενο γκέιμ στον «Νόλε» προκειμένου να δεχθεί ιατρική φροντίδα.

Στη συνέχεια επέστρεψε στο κορτ, ωστόσο είχε εμφανέστατο πρόβλημα στην κίνησή του, με αποτέλεσμα ο Τζόκοβιτς να πάρει εύκολα το τρίτο σετ και να προηγηθεί με 6-3, 5-7, 6-1 στο παιχνίδι.

Ο Αλκαράθ πήρε νέο ιατρικό τάιμ άουτ στο φινάλε του τρίτου σετ, ωστόσο φαντάζει πολύ δύσκολο να καταφέρει να τελειώσει το ματς, όντας στα όρια της εγκατάλειψης.