Τσιτσιπάς: Άδοξος κι εύκολος αποκλεισμός από τον Σίνερ στο Ρότερνταμ...

Ο Γιανίκ Σίνερ επικράτησε με 2-0 (6-4, 6-3) του Στέφανου Τσιτσιπά για την φάση των «16» του τουρνουά του Ρότερνταμ πετυχαίνοντας τη 2η νίκη της καριέρας του εναντίον του σε επτά αναμετρήσεις.

Λιγότερο του αναμενομένου διήρκεσε η παρουσία του Στέφανου Tσιτσιπά στο τουρνουά του Ρότερνταμ.

Ενώ πέρσι ήταν φιναλίστ την φετινή σεζόν ηττήθηκε - για δεύτερη φορά στην καριέρα του (σε 7 μεταξύ τους αγώνες...) από τον Γιάνικ Σίνερ με 2-0 σετ (4-6, 3-6) και αποχαιρέτησε πρόωρα το μεγάλο Ολλανδικό λιμάνι.

O Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το χειρότερο παιχνίδι της χρονιάς κι ο Ιταλός έγινε ο δεύτερος που τον νικά μετά τον Τζόκοβιτς στον τελικό της Μελβούρνης (13-2 ρεκόρ πλέον).

Με μόλις έναν άσο στο ματς, πολύ άσχημα χτυπήματα στη διάρκεια του αγώνα, υπερβολικά χαμηλά ποσοστά στο σερβίς (52%) και μόλις 8 winners (20 ο αντίπαλός του) δεν είχε τύχη και πλέον ετοιμάζεται για το Μεξικό.

Αντίθετα ο Ιταλός με ένταση έκανε break στο 4-4 του πρώτο σετ, ενώ με άλλα δύο εύκολα μπρέικ στην αρχή και το τέλος του δεύτερου σετ, πέρασε στα προημιτελικά όπου θα παίξει με τον Βαβρίνκα.