Davis Cup: Πρώτη νίκη για τον Ισημερινό κόντρα στην Ελλάδα

Ο Ισημερινός νίκησε στο διπλό την Ελλάδα και μείωσε σε 2-1.

Πέτρος Τσιτσιπάς και Αλέξανδρος Σκορίλας γνώρισαν την ήττα στο διπλό από τους Γκονζάλο Εσκομπάρ και Ντιέγκο Ιντάλγκο με 7-6(4) 6-4, με τον Ισημερινό να παίρνει την πρώτη νίκη του στη σειρά μειώνοντας σε 2-1.

Αυτό σημαίνει ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς που ακολουθεί στην αναμέτρηση με τον Αντρές Αντράντε έχει την ευκαιρία να σφραγίσει την άνοδο για την Εθνική μας ομάδα. Θυμίζουμε ότι την άνοδο στο World Group I εξασφαλίζει η ομάδα που φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες.

Το πρώτο σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Το δίδυμο των νικητών προηγήθηκε με 4/1 και στη συνέχεια έκλεισε το σετ με 7-6(4). Στο δεύτερο μέρος του αγώνα Εσκομπάρ και Ιντάλγκο χρειάστηκαν μόλις ένα μπρέικ στο 7ο γκέιμ κάνοντας το 4-3 το οποίο και εκμεταλλεύτηκαν αμέσως μετά κάνοντας το 5-3. Το ελληνικό δίδυμο μείωσε προσωρινά σε 5-4, αλλά μετά ο Ισημερινός πήρε το γκέιμ και παράλληλα τη νίκη.