Ρουντ - Τζόκοβιτς 0-2: Ο Νόλε πρωταθλητής του ATP Finals για έκτη φορά (highlights)

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε τον Κάσπερ Ρουντ με 2-0 σετ και στέφθηκε πρωταθλητής του ATP Finals για έκτη φορά.

Εύκολο αποδείχθηκε το εμπόδιο του Κάσπερ Ρουντ για τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του ATP Finals. Ο Νόλε ήταν εκπληκτικός και πήρε τη νίκη με 7-5, 6-3.

Έτσι κατέκτησε για έκτη φορά τον τίτλο και ισοφάρισε το ρεκόρ του πολυνίκη του θεσμού, Ρότζερ Φέντερερ. Παράλληλα θα εισπράξει το ποσό-ρεκόρ της διοργάνωσης που ανέρχεται στα 4.8 εκατομμύρια ευρώ.

Η φετινή χρονιά ολοκληρώνεται με θετικό πρόσημο για τον Σέρβο. Συγκεκριμένα κατέκτησε τον τίτλο σε Ρώμη, Wimbledon, Τελ Αβίβ, Αστάνα και τώρα το ATP Finals, ενώ έπαιξε σε άλλους 2 τελικούς και έφτασε τους 91 τίτλους συνολικά στην καριέρα του, σε 130 τελικούς (91-39).

Χρειάστηκε 94 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Ρουντ, έχοντας ως μεγάλο του όπλο, το σερβίς του. Με 44/55 κερδισμένους πόντους πίσω από αυτό, έκλεισε τον αγώνα ο Τζόκοβιτς, που παρά τα 33 αβίαστα λάθη του, βρήκε τρόπο να μη χάσει καν σετ από τον 23χρονο Νορβηγό.