WTA Finals: Εντυπωσιακή η Σάκκαρη, 2-0 την Πεγκούλα

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η Μαρία Σάκκαρη νίκησε 2-0 σετ την Τζέσικα Πεγκούλα στο WTA Finals στο Τέξας και πήρε τη ρεβάνς για την ήττα της στον τελικό τη Γκουανταλαχάρα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, έκανε το 1-0 στο Nancy Richey Group των φετινών WTA Finals, μετά από «μάχη» που διήρκησε δυο ώρες και 14 λεπτά μεγάλης.

Η Ελληνίδα Νο5 του ταμπλό, επιβλήθηκε της Νο3 τενίστριας του κόσμου, με 7-6(6), 7-6(4) και χρειάζεται ακόμη μια νίκη στα επόμενα δυο ματς της (απέναντι σε Ζαμπέρ και Σαμπαλένκα), για να “κλειδώσει” τη θέση της, στις “4” καλύτερες τενίστριες του 2022.

Αυτή ήταν η έκτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο, με την Σάκκαρη να φτάνει τις τέσσερις νίκες, έναντι δύο της Αμερικανίδας. Στο τελευταίο τους ραντεβού η Μαρία ηττήθηκε στον τελικό του 1000αριού της Γουαδαλαχάρα.