Η Φόλκνερ ...φρέναρε την Χριστοφή στην Πορτογαλία

Η Ελένη Χριστοφή ηττήθηκε, μ' ανατροπή (6-3, 6-7, 3-6), από την Σλοβένα, Ζίβα Φόλκνερ, στον πρώτο γύρο του τουρνουά Κουίντα ντο Λάγκο της Πορτογαλίας, όπου βρέθηκε μέσω προκριματικών κι αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης

Στον πρώτο γύρο του κυρίως ταμπλό του τουρνουά Κουίντα ντο Λάγκο, επί Πορτογαλικού εδάφους, σταμάτησε η πορεία της Ελένης Χριστοφή.

Και μάλιστα με ανατροπή.

Η τενίστρια μας, που βρέθηκε εκεί μέσω της διαδικασίας των προκριματικών, παρότι πήρε το 1ο σετ από τη Σλοβένα, Ζίβα Φόλκνερ τελικά γνώρισε την ήττα με 2-1 σετ (6-3, 7-6(3), 3-6) στο 25άρι τουρνουά της Πορτογαλικής πόλης.

Ο αγώνας ήταν για τη φάση των «16» και η Ελληνίδα παίκτρια (Νο.773) στο πρώτο σετ επικράτησε εύκολα, πετυχαίνοντας μπρέικ μετά το 4-3 για να φτάσει στο 1-0.

Στο δεύτερο η Χριστοφή, καίτοι βρέθηκε πίσω με 0-3, όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά το γύρισε με μπρέικ και σέρβιρε για τη νίκη!

Ωστόσο η Βαλκάνια (Νο.558) κατάφερε να «σπάσει» το σερβίς της οδηγώντας το σετ στο τάι μπρέικ όπου επιβλήθηκε 7-3.

Εκεί ήταν το κομβικό σημείο με την Φόκνερ να κυριαρχεί στο 3ο σετ έχοντας το ψυχολογικό αβαντάζ κόντρα στην 24χρονη αντίπαλο της.