Astana Open: Μεγάλη εμφάνιση και ημιτελικός για Τσιτσιπά

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 7-6, 6-3 του Χούμπερτ Χουρκάτς εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στα ημιτελικά της διοργάνωσης σημειώνοντας την 52η νίκη του στη σεζόν.

Αντίπαλος του Έλληνα πρωταθλητή στα ημιτελικά θα είναι ο Ρώσος Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο9), ο οποίος νίκησε εύκολα τον Γάλλο, Αντριάν Μαναρινό (Νο 51) με 6-1, 6-2.

Το πρώτο σετ είχε χιτσκοκικό φινάλε... Οι δύο τενίστες έφτασαν στο 6-6 και στο tie break ο Χουρκάτς προηγήθηκε 6-3 και έφθασε «μία ανάσα» από την κατάκτηση του σετ. Όμως ο Τσιτσιπάς με αντεπίθεση διαρκείας και εκπληκτικό τένις, ισοφάρισε αρχικά σε 6-6 και το πήρε με 10-8 μετά από μία ώρα και επτά λεπτά!

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε στο όγδοο γκέιμ να «σπάσει» το σερβίς του Χουρκάτς, αποκτώντας ισχυρό προβάδισμα. Στην συνέχεια, ο 24χρονος Έλληνας πρωταθλητής, πήρε «καθαρό» το ένατο γκέιμ και μετά από 36 λεπτά αγώνα, έφθασε στη νίκη, με 6-3.