Ostrava Open: Πρόωρος αποκλεισμός για Σάκκαρη

H Μαρία Σάκκαρη αν και προηγήθηκε στα sets κόντρα στην Νο144 του κόσμου, Αλίσια Παρκς, στη συνέχεια γνώρισε την ήττα από την Αμερικανίδα με 5-7, 7-5, 7-5 αποχαιρετώντας πρόωρα τη διοργάνωση όπου πέρσι είχε φτάσει στον τελικό.

Η Ελληνίδα τενίστρια δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στο εξαιρετικό service της 21χρονης Αμερικανίδας η οποία τελείωσε το παιχνίδι με… 15 άσους (8 διπλά λάθη), αλλά και με 17 winners από το backhand έναντι μόλις ενός της Σάκκαρη!

Η Μαρία Σάκκαρη, παρότι πήρε το πρώτο σετ, έκανε πολλά λάθη στο δεύτερο σετ. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια είχε ευκαιρία για μπρέικ με την Παρκς να κρατάει για το 5-4. Η Αμερικανίδα βρήκε μπρέικ στο φινάλε και ισοφάρισε τον αγώνα οδηγώντας τον σε τρίτο σετ.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια αντιμετώπισε με επιτυχία τις ευκαιρίες που είχε η Παρκς για μπρέικ στο 8ο γκέιμ του τρίτου σετ. Η δύο τενίστριες κράτησαν στη συνέχεια του σερβίς τους με την Παρκς να κάνει μπρέικ ξανά στο φινάλε και να παίρνει την πρόκριση.