Τσιτσιπάς: Νίκη - πρόκριση στην 8αδα του τουρνουά της Αστάνα!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 2-0 σετ (αμφότερα στο τάι μπρέικ) του 19χρονου Ιταλού Λούκα Νάντρι (Νο152 στην παγκόσμια κατάταξη) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά της Αστάνα

Δεύτερος αγώνας κι ισάριθμες νίκες για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο τουρνουά της Αστάνα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά το 2-0 επί του οικοδεσπότη στο Όπεν της πρωτεύουσας του Καζακστάν, Μιχαήλ Κουσκούσιν επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ στα σετ, αλλά απείρως πιο δύσκολα του Ιταλού Λούκα Νάρντι.

Ο 19χρονος (Νο152 στην παγκόσμια κατάταξη) προέβαλλε σθεναρή αντίσταση στον 6ο τενίστα του κόσμου, που χρειάστηκε να επιστρατεύσει την εμπειρία και την ποιότητα του για να τον καταβάλλει κερδίζοντας και τα δύο σετ στο τάι μπρέικ (7-6(2), 7-6(3))!

Έτσι, με την 51η νίκη του στην σεζόν (που ήρθε μετά από 103 λεπτά αγώνα) προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης (όπου είναι το Νο3 του ταμπλό)

Εκεί θ' αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης του Χούμπερτ Χούρκατς με τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ.