Σάκκαρη-Μπάιντλ 2-1 σετ: Ανέβασε στροφές στο δεύτερο σετ και συνεχίζει στην Ιταλία

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-1 σετ (6-7(2), 6-2, 6-3) της Κατερίνα Μπάιντλ έπειτα από 2 ώρες και 44 λεπτά και συνεχίζει στο 250άρι τουρνουά της Πάρμα.

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε με 6-7(2), 6-2, 6-3 την Ουκρανή Κατερίνα Μπάιντλ ύστερα από μονομαχία 2 ωρών και 44 λεπτών και συνεχίζει στον δεύτερο γύρο στο 250αρι τουρνουά της Πάρμα.

Εκεί, η ελληνίδα πρωταθλήτρια θα κληθεί να αντιμετωπίσει την νικήτρια του αυριανού (27/9) αγώνα ανάμεσα στην Ολλανδή Αράντσα Ρους και την Πάνα Ουντβάρντι από την Ουγγαρία.

Η Σάκκαρη, μετά το πέρας της αναμέτρησης δήλωσε:

«Ήταν ένα ματς με αρκετά σκαμπανεβάσματα. Έπαιξα καλό τένις, ειδικά μετά τους τέσσερις μήνες που είχα να παίξω στο χώμα. Είμαι χαρούμενη που κατάφερα να προχωρήσω.

Στόχος μου είναι να κατακτήσω τον τίτλο, όπως σε κάθε τουρνουά. Θέλω να βελτιώνομαι συνέχεια για το επόμενο ματς. Είμαι εδώ για να κερδίσω τον τίτλο όχι ένα ή δύο ματς.

Λατρεύω την ατμόσφαιρα και το φαγητό εδώ στην Ιταλία. Ελπίζω τις επόμενες ημέρες να έχει πιο πολύ κόσμο. Ανυπομονώ για τα επόμενα παιχνίδια».