Laver Cup 2022: Ήττα, μ' ανατροπή, του Τσιτσιπά από τον Τιαφό και πρώτη επικράτηση της Τeam World!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε μ' ανατροπή από τον Φρανσίς Τιαφό (6-1, 6-7, 8-10) κι έτσι για πρώτη φορά στα χρονικά η Ευρωπαϊκή ομάδα ηττήθηκε στο Laver Cup

Στα χέρια του κράταγε ο Στέφανος Τσιτσιπάς την προοπτική επικράτησης της Ευρωπαϊκής ομάδας στο Laver Cup 2022, αλλά ηττήθηκε - και μάλιστα με ανατροπή - από τον Φράνσις Τιάφο με 2-1 σετ (1-6, 7-6, 10-8) και η Team World κατέκτησε το τουρνουά στο Λονδίνο, για πρώτη φορά στα χρονικά του θεσμού.

Τις προηγούμενες τέσσερις οι Ευρωπαίοι ήταν οι νικητές.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε ένα πανεύκολο πρώτο σετ, μέσα σε 20 λεπτά, επικρατώντας 6-1. Ο Έλληνας πρωταθλητής έσπασε δύο φορές το σερβίς του Αμερικανού κάνοντας ...παρέλαση.

Στο δεύτερο σετ ο Τιάφο βελτιώθηκε κατακόρυφα με τους δύο τενίστες να κρατούν το σερβίς τους στα πρώτα δώδεκα γκέιμς, δίχως να δυσκολευτούν ιδιαίτερα και το σετ οδηγήθηκε σε tie break όπου ήρθε η ισοφάριση με 13-11.

Και στο ξεκίνημα του match tiebreak υπήρχε ισορροπία, ωστόσο ο Αμερικάνος μετά το 4-4, πήρε μπρος, φτάνοντας στη νίκη με 10-8.