Swiss Open: Έκανε το repeat ο Ρουντ με ανατροπή επί του Μπερετίνι! (highlights)

Παρότι έχασε το πρώτο σετ, ο Κάσπερ Ρουντ επιβλήθηκε με 2-1 του Ματέο Μπερετίνι και κατέκτησε τον τίτλο στο Γκστάαντ της Ελβετίας για δεύτερη σερί σεζόν. Δείτε τα εκτεταμένα highlights του αγώνα!

Κυρίαρχος στο τουρνουά της σειράς ATP 250 στο Γκστάαντ της Ελβετίας ήταν και φέτος ο Κάσπερ Ρουντ! Ο Νορβηγός τενίστας, παρότι έχασε το πρώτο σετ απέναντι στον Ματέο Μπερετίνι, έφτασε στη νίκη με ανατροπή και υπερασπίστηκε τον τίτλο που είχε κερδίσει και πέρσι στο Swiss Open.

Με «όπλο» το σερβίς του ο Ιταλός πήρε το πρώτο σετ, ωστόσο ο φιναλίστ του πρόσφατου Roland Garros επέστρεψε στο ματς παίρνοντας αρχικά με σκληρή μάχη το δεύτερο στο τάι μπρέικ, για να επικρατήσει τελικά με 4-6, 7-6 (4), 6-2 σε 2 ώρες και 34 λεπτά αγώνα.

Αυτός ήταν ο 9ος τίτλος στην καριέρα του 23χρονου Νορβηγού -και 8ος στο χώμα, που είναι ξεκάθαρα η αγαπημένη του επιφάνεια. Παράλληλα, ο Ρουντ πήρε και προβάδισμα στις αναμετρήσεις του με τον Μπερετίνι, καθώς προηγείται πλέον με 3-2 στις νίκες απέναντι στον 25χρονο Ιταλό.