Wimbledon: Η Τόμοβα στο δρόμο της Σάκκαρη

Η Βουλγάρα Βικτόρια Τόμοβα κέρδισε 2-1 σετ την Ντάρια Σάβιλ και θα είναι η επόμενη αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη στους «64» του φημισμένου τουρνουά

Η Βικτόρια Τόμοβα θα είναι το δεύτερο εμπόδιο της Μαρίας Σάκκαρη στο Wimbledon.

Η Βουλγάρα έκανε την έκπληξη στον πρώτο γύρο του τουρνουά, καθώς επικράτησε της Ντάρια Σάβιλ με 2-1 σετ (7-5, 3-6, 7-5) μετά από 2 ώρες και 41 λεπτά.

Η Σάβιλ λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά όταν έσωσε σετ πόιντ στο πρώτο σετ, αλλά το break που έκανε πήγε στράφι καθώς δέχτηκε κι άλλο για να χάσει το πρώτο σετ.

Παρά την ισοφάριση όμως στο τρίτο σετ δέχτηκε νέο break στο 5-5 και η Τόμοβα θα βρεθεί αύριο (29/6) στον δρόμο της Σάκκαρη.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα των διοργανωτών μάλιστα ο αγώνας θα ξεκινήσει περίπου στις 19.00.

Η 27χρονη Βουλγάρα, Νο.112 στην παγκόσμια κατάταξη, θα βρεθεί για 2η φορά στο tour απέναντι στη Σάκκαρη. Την πρώτη αναμέτρησή τους την είχε κερδίσει η Τόμοβα, το 2016 σε χωμάτινο τουρνουά στο Ζέγκεντ της Ουγγαρίας.