Γραμματικοπούλου: Εκτός προκριματικών Wimbledon χάνοντας με ανατροπή...

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου έχασε 2-1 σετ (2-6, 6-4, 7-5) στον πρώτο προκριματικό γύρο του Wimbledon από την Αυστραλή Πρισίλα Χον

Ούτε με την ...τέταρτη η Βαλεντίνη Γραμματικπούλου κατάφερε να φτάσει στην παρθενική της νίκη στο Wimbledon

Η Ελληνίδα τενίστρια παρότι προηγήθηκε 1-0 σετ έχασε 2-1 σετ (2-6, 6-4, 7-5) από την Αυστραλή και Νο192 του κόσμου, Πρισίλα Χον με μετά από περίπου 2 ώρες αγώνα

Η Γραμματικοπούλου έφτασε ένα γκέιμ μακριά από τη νίκη, καθώς στο 3ο set βρέθηκε με τις μπάλες στα χέρια για να κλείσει το παιχνίδι (5-4) με ματς όμως όχι μόνο δέχθηκε μπρέικ, αλλά στη συνέχεια με το σκορ στο 5-6 δέχθηκε ένα ακόμη παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 40/15 για να το χάσει μαζί με το ματς!

Στο 1ο σετ είχε κυριαρχήσει μετατρέποντας το 0-1 σε 5-1 και κατακτώντας το σε μισή ώρα

Στο 2ο σετ παρότι έκανε μπρέικ αμέσως δέχθηκε κι εκείνη ένα μ' αποτέλεσμα να φτάσει το σκορ στο 5-4 υπέρ της αντιπάλου της.

Παρότι στο 10ο γκέιμ προηγήθηκε 30/0, με δύο σερί διπλά λάθη έβαλε και πάλι στο παιχνίδι τη Χον, η οποία έκανε και 2ο μπρέικ και με 6-4 ισοφάρισε σε 1-1.