Nottingham Open: Ήττα για Σάκκαρη και Βέκιτς

Την ήττα με 2-0 σετ (3-6, 3-6) γνώρισε στο διπλό του τουρνουά του Νότιγχαμ η Μαρία Σάκκαρη, καθώς με συμπαίκτρια την Ντόνα Βέκιτς δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο των πολύπειρων Σαμάνθα Στόσουρ και Λατίσα Τσαν.

Καθαρή ήττα γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη στο διπλό γυναικών του τουρνουά του Νότιγχαμ. Με συμπαίκτρια την Ντόνα Βέκιτς από την Κροατία, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν τα κατάφερε απέναντι στις πολύπειρες Σαμάνθα Στόσουρ και Λατίσα Τσαν.

Η 38χρονη Αυστραλή και η 32χρονη αθλήτρια από την Ταϊβάν ήταν καλύτερες καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, μην αφήνοντας περιθώρια στις Σάκκαρη/Βέκιτς, για να φτάσουν δικαιότατα στη νίκη με 2-0 σετ (6-3, 6-3).

Κατά συνέπεια, η προσοχή της Σάκκαρη πέφτει πλέον αποκλειστικά στο μονό του Όπεν του Νότιγχαμ, εκεί όπου ήδη έχει περάσει τον 1ο γύρο με νίκη επί της Καμίλα Οσόριο.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελληνίδα τενίστρια θα είναι η Καναδή Ρεμπέκα Μαρίνο, την οποία αντιμετωπίζει αύριο για τη φάση των «16». Η ώρα έναρξης του ματς θα γίνει γνωστή αργότερα.