Australian Open: Ίδρωσε, αλλά πέρασε στον β' γύρο η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη πέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Τατιάνα Μαρία και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Australian Open.

H 34χρονη Γερμανίδα αντίπαλός της, η οποία βρίσκεται στο Νο258 της Παγκόσμιας κατάταξης, έβαλε δύσκολα στην Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία κυριευμένη από το άγχος χρειάστηκε σχεδόν δύο ώρες για να καλύψει τα πολλά αβίαστα λάθη που έκανε και να πάρει τον αγώνα με 2-0 σετ (6-4, 7-6).

Είχε πολλά αβίαστα λάθη (37 έναντι 23 της αντιπάλου της), αλλά 28 winners έναντι 17 και κατάφερε να κρατήσει την ψυχραιμία της σε κρίσιμα σημεία των δύο σετ όπου βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο.

Οι δύο τενίστριες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το ένατο game του πρώτου σετ. Σε εκείνο το σημείο η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να κάνει το break και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς της για να κλείσει το σετ με 6-4.

Το δεύτερο σετ εξελίχτηκε σε ακόμα μεγαλύτερο θρίλερ αφού μάλιστα η Σάκκαρη χρειάστηκε σβήσει break point της Γερμανίδας στο 8ο game. Στο tie break η Σάκκαρη ήταν ανώτερη και πήρε τη νίκη με 6-4, 7-6 (2).