ATP Finals: Πρόκριση στον τελικό για Ζβέρεφ, νίκησε τον Τζόκοβιτς

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ επιβλήθηκε του Νόβακ Τζόκοβιτς με 2-1 σετ 7-6(4), 4-6, 6-3 και προκρίθηκε στον τελικό του ATP Finals.

Με μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση, ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ νίκησε Νόβακ Τζόκοβιτς στον ημιτελικό του ATP Finals και προκρίθηκε στον τελικό του Τορίνου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Ο 24χρονος Γερμανός επέδειξε ψυχραιμία και διαχειρίστηκε άψογα το ματς, ακόμα και όταν αυτό οδηγήθηκε σε decider, και μετά 2 ώρες και 31 λεπτά λύγισε την αντίσταση του Σέρβου, επικρατώντας με 7-6(4), 4-6, 6-3.

Τρία χρόνια μετά την κατάκτηση του πρώτου τίτλου στο Λονδίνο το 2018, ο Ζβέρεφ ετοιμάζεται να διεκδικήσει το δεύτερο του τρόπαιο σε ΑΤΡ Finals, στην 5η συμμετοχή του στο θεσμό.

Αυτή ήταν η 2η νίκη του Γερμανού κόντρα στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, αφού προηγηθεί το περασμένο καλοκαίρι η επικράτησή του στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.