Σαμπαλένκα - Σάκκαρη 1-2: Στα ημιτελικά του WTA Finals η Μαρία!

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε 2-1 την Νο2 τενίστρια στον κόσμο αυτή τη στιγμή, Αρίνα Σαμπαλένκα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του WTA Finals.

H Ελληνίδα Πρωταθλήτρια έπαιξε σπουδαίο τένις και πήρε την νίκη με 2-1 (7-6 (1), 6-7 (6), 6-3) και βρέθηκε με την αξία της στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Ανέτ Κοντεβέιτ (Νο 8 στον κόσμο).

Η Μαρία έδειξε χαρακτήρα ακόμα κι όταν πιέστηκε από την αντίπαλό της, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σετ, τα οποία κρίθηκαν στο τάι μπρέικ.

Ο αγώνας που κράτησε 2 ώρες και 47 λεπτά είχε ιδανικό, ελληνικό φινάλε. Με τον αγώνα στο 1-1 σετ και 1-3 υπέρ της Σαμπαλένκα τα games στο τρίτο, η Μαρία Σάκκαρη πήρε 5 games στη σειρά και μετέτρεψε το 1-3 σε 6-3, παίρνοντας μια τεράστια νίκη.