Erste Bank Open: Αποκλείστηκε από το διπλό ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Φελισιάνο Λόπεθ ηττήθηκαν από τους Καμπάλ - Φάρα και αποχαιρέτησαν το διπλό του Erste Bank Open.

Την ήττα με 7-6(5), 6-7(6), 10-8 γνώρισαν ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Φελισιάνο Λόπεθ από τους Κολομβιανούς Καμπάλ - Φάρα στο πλαίσιο των προημιτελικών του Erste Bank Open.

Στο πρώτο σετ αν και έχαναν με 5-2 ο Έλληνας πρωταθλητής και ο Ισπανός ισοφάρισαν σε 5-5. Στο τάι μπρέικ όμως δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν την αντεπίθεσή τους. Στο δεύτερο σετ οι Κολομβιανοί βρήκαν τρία ματς πόιντ, όμως ο Τσιτσιπάς τα έσβησε και στην πορεία ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Νο. 3 τενίστας στον κόσμο έδωσε το προβάδισμα με δύο πόντους. Οι Κολομβιανοί ωστόσο απάντησαν και πήραν πίσω το μίνι μπρέικ. Στην πορεία βρήκαν διπλό ματς πόιντ και έτσι νίκησαν. Πλέον ο Τσιτσιπάς στρέφει την προσοχή του στο ματς της Πέμπτης (28/10) με αντίπαλο τον Φράνσις Τιαφό στο πλαίσιο της φάσης των «16» της διοργάνωσης.