Indian Wells: Εντυπωσιακή η Γκόλουμπιτς, 2-1 την Σάκκαρη

Η Βικτόρια Γκόλουμπιτς νίκησε με ανατροπή 2-1 σετ (5-7, 6-3, 6-2) την Μαρία Σάκκαρη και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Indian Wells.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε το πρώτο σετ στο 12ο γκέιμ και έπειτα από μία ώρα αγώνα (7-5)! Στη συνέχεια, η Ελβετή αντίπαλός της (Νο46) ήταν εντυπωσιακή, αποδεικνύοντας ότι διανύει περίοδο εκπληκτικής φόρμας.

Ενώ η Σάκκαρη προηγήθηκε 3-2 στο β' σετ, η Γκόλουμπιτς πήρε 8 γκέιμς στη σειρά (!) με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 1-1 (6-3) και να προηγηθεί 4-0 στο 3ο σετ.

Στο σημείο εκείνο η Μαρία έδειξε να καταβάλλεται από την κούραση, τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά, με αποτέλεσμα (παρότι μείωσε σε 4-2) να υποχρεωθεί σε αβίαστα λάθη (έκανε δύο double fault) και η Γκόλουμπιτς να πάρει το 3ο σετ με 6-2 και τη νίκη - πρόκριση στον 3ο γύρο του Indian Wells.