US Open: Ο Τσιτσιπάς αποκλείστηκε από τον Αλκαράθ

Ο 18χρονος Κάρλος Αλκαράθ νίκησε με 3-2 σετ τον Στέφανο Τσιτσιπά και προκρίθηκε στη φάση των «16» του US Open.

Ο Κάρλος Αλκαράθ αποτελεί ένα από τα πιο ελπιδοφόρα ταλέντα του παγκοσμίου τένις. Αυτό αποδείχτηκε περίτρανα και στο ματς με τον Στέφανο Τσιτσιπά, τον οποίο ο νεαρός Ισπανός νίκησε με 6-3, 4-6, 7-6 (2), 0-6, 7-6 (5) σε τέσσερις ώρες και επτά λεπτά πανηγυρίζοντας έτσι την πρώτη του συμμετοχή στη φάση των «16» του US Open.

O 18χρονος πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση και δείχνοντας ψυχραιμία στα κρισιμότερα σημεία του πέμπτου σετ στέφθηκε νικητής. Από την άλλη ο Έλληνας πρωταθλητής απέτυχε να βρεθεί στους «16» της διοργάνωσης για τέταρτη συνεχόμενη φορά.

Ο Αλκαράθ είχε 6/17 μπρέικ πόιντ έναντι 8/17 του Τσιτσιπά, ενώ είχε 60 winners και 48 αβίαστα λάθη. Ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 47 winners και 38 αβίαστα λάθη, ενώ είχε 15-2 άσους.

Στον επόμενο γύρο ο Ισπανός θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Γερμανό qualifier, Πίτερ Γκογιόβτζικ, που νίκησε νωρίτερα τον Χένρι Λαάξονεν με 3-6, 6-3, 6-1, 6-4.