US Open: Αποκλείστηκε από την Μέρτενς η Γραμματικοπούλου

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου ηττήθηκε από την Ελίζ Μέρτενς με 6-2, 6-2 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του US Open.

Εκτός US Open έμεινε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου καθώς γνώρισε την ήττα από την Ελίζ Μέρτενς με 6-2, 6-2. Ο αγώνας αν και διακόπηκε προσωρινά λόγω βροχής ολοκληρώθηκε μετά από 82 λεπτά.

Η Ελληνίδα τενίστρια κράτησε μόλις μία φορά το σερβίς της, ενώ έχασε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ. Στο δεύτερο βρέθηκε πίσω στα γκέιμ με 3-0.

Παρόλα αυτά με το τρίτο μπρέικ στον αγώνα και αφού κράτησε για πρώτη φορά το σερβίς της, μείωσε σε 3-2, δείχνοντας πως είχε σφυγμό και δεν θα παρέδιδε εύκολα τα όπλα.

Στο έκτο γκέιμ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε στις λεπτομέρειες και κάπου εκεί όλα τελείωσαν με την Μέρτενς να παίρνει εύκολα τα άλλα δύο γκέιμ και να φτάνει στο 6-2 και στην πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ονς Τζαμπέρ.

Η Γραμματικοπούλου κέρδισε για πρώτη φορά τέσσερις αγώνες στη Νέα Υόρκη και έφτασε από τα προκριματικά έως τον δεύτερο γύρο του κυρίως ταμπλό. Η πορεία της θα της χαρίσει 115.000 δολάρια.