US Open: Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Μάρεϊ μετά από σχεδόν πέντε ώρες

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε ύστερα από σχεδόν πέντε ώρες τον Άντι Μάρεϊ με 3-2 σετ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του US Open.

Αν και έχει ταλαιπωρηθεί από πολλούς τραυματισμούς ο Άντι Μάρεϊ ήταν εξαρχής ένα δύσκολο εμπόδιο για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Παρόλα αυτά ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να νικήσει τον Σκωτσέζο και να προκριθεί στον επόμενο γύρο του US Open.

Ύστερα από τέσσερις ώρες και 48 λεπτά ο Νο. 3 τενίστας στον κόσμο πήρε την νίκη με 2-6, 7-6(7), 3-6, 6-3, 6-4 και πλέον θα αντιμετωπίσει τον Αντριάν Μαναρινό. Ο Γάλλος απέκλεισε με 3-6, 4-6, 6-4, 6-3, 6-3 τον Ερμπέρ.

Αυτή είναι η τρίτη φορά που ο Στέφανος θα δώσει το παρών στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης. Στο αγωνιστικό σκέλος αν και έμεινε δύο φορές πίσω στα σετ ο Τσιτσιπάς κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι και στο τέλος να πανηγυρίσει μία σπουδαία πρόκριση απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο.

Ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 67 winners και 51 αβίαστα λάθη, ενώ από την άλλη ο Μάρεϊ είχε 42 winners και 38 αβίαστα λάθη.