Hamburg European Open: Ηττήθηκε με 2-1 από τον Κραΐνοβιτς ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Φίλιπ Κραΐνοβιτς με 6-3, 1-6, 3-6 και αποχαιρέτησε το Hamburg European Open.

Αν και πήρε χωρίς δυσκολία το πρώτο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα από τον Φίλιπ Κραΐνοβιτς με 6-3, 1-6, 3-6 και έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Hamburg European Open.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και όλα έδειχναν πως θα πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ωστόσο ο Σέρβος αντίπαλός του αντέδρασε και κατάφερε να κατακτήσει τα επόμενα δύο σετ.

Το τουρνουά στο Αμβούργο ήταν το τελευταίο για τον Τσιτσιπά λίγες μέρες πριν λάβει μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Παράλληλα μετά τον αποκλεισμό του ο Νο. 4 τενίστας στον κόσμο έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τον Ραφαέλ Ναδάλ στο Νο. 3 της παγκόσμιας κατάταξης.