Ο Τσιτσιπάς έγραψε Ιστορία στο Γουίμπλεντον (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε σήμερα αυτό που είχε αφήσει στη μέση χτες κερδίζοντας στο 5ο σετ, τον Τζάρεντ Ντόναλντσον στο 2ο γύρο του Γουίμπλεντον.

Ο Έλληνας πρωταθλητής προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στους "32" μια διοργάνωσης Γκραν Σλαμ και θα διεκδικήσει την είσοδό του στους «16» κόντρα στον Τόμας Φαμπιάνο.

Ο Τσιτσιπάς ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 σετ και βρέθηκε να προηγείται 2-1 σετ 3-4 στα γκέιμς όταν το ματς διακόπηκε λόγω βροχής. Συνεχίστηκε σήμερα και παρά το γεγονός ότι δέχθηκε μπρέικ ο 19χρονος τενίστας έκανε ανατροπή και έφτασε στη νίκη με 6-3, 6-2, 3-6, 4-6, 6-3 ύστερα από 3 ώρες και 24 λεπτά.

Ο αντίπαλος του στον 3ο γύρο, ο Ιταλός Φαμπιάνο που ξεκίνησε από τα προκριματικά, απέκλεισε τον Ελβετό Σταν Βαβρίνκα με 7-6 (7), 6-3, 7-6 (6).

Ανεξάρτητα από το τι θα κάνει στο ματς αυτό ο Τσιτσιπάς θα βελτιώσει τη θέση του στην παγκόσμια κατάταξη (τώρα είναι Νο 35) κι αναμένεται να βρεθεί στο Νο 31.