Ρούμπλεφ - Τσιτσιπάς 2-0: Τον λύγισαν Ρώσος και κόπωση (highlights)

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ απέκλεισε με 2-0 σετ τον Στέφανο Τσιτσιπά στα ημιτελικά του ABN AMRO Ρότερνταμ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αντρέι Ρούμπλεφ και να προκριθεί στον τελικό του τουρνουά ABN AMRO Ρότερνταμ.

Μετά και την εξασφάλιση της ανόδου του στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, ο Στέφανος είχε πετύχει τον ένα στόχο του. Ο άλλος, που ήταν η πρόκριση στον τελικό, έμεινε όνειρο μετά την ήττα του 6-3, 7-6 (2) από τον φορμαρισμένο Ρώσο.

Ο Ρούμπλεφ που μετρούσε 18(!) σερί νίκες σε 500αρια τουρνουά, κατάφερε να κάνει ένα μπρέικ στο πρώτο σετ και να φτάσει στην κατάκτησή του με 6-3. Eίχε και ο Στέφανος τις ευκαιρίες του αλλά ο Ρώσος κατάφερε να σώσει όλα τα μπρέικ-πόιντ.

Στο δεύτερο σετ οι δυο τενίστες πήγαν γκέιμ-γκέιμ μέχρι το τάι-μπρέικ. Εκεί ο Ρούμπλεφ πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ και έφτασε στη νίκη μετά από 1 ώρα και 37 λεπτά