ATP Finals: O Zβέρεφ υπέταξε τον Σβάρτσμαν και ελπίζει σε πρόκριση στους «4» (vid)

O Αλεξάντερ Ζβέρεφ νίκησε τον Ντιέγο Σβάρτσμαν με 2-1 σετ και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στα ημιτελικά των ATP Finals

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ αν και προηγήθηκε με σετ και break του Σβάρτσμαν, χρειάστηκε τρία σετ για να φτάσει στη νίκη 6-3, 4-6, 6-3 και να παραμείνει ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στα ημιτελικά των ATP Finals.

Ο 23χρονος Γερμανός προηγήθηκε 6-3, 3-1 αλλά ο μαχητής Σβάρτσμαν έκανε την αντεπίθεση του, πήρε το σετ με 6-4 και έστειλε το ματς στο τρίτο.

Εκεί ο Ζβέρεφ ανέβασε την απόδοσή του και με ένα καλό φίνις πήρε την πολύτιμη νίκη κατακτώντας το σετ με 6-3.

Τώρα αν ο Νόβακ Τζόκοβιτς νικήσει στις 22.00 τον Μεντβέντεφ, τότε ο Ζβέρεφ θα χρειάζεται νίκη στο τελευταίο ματς του ομίλου κόντρα στον (αδιάφορο) Νόλε και ήττα του Μεντβέντεφ από τον Σβάρτσμαν.

Σε περίπτωση νίκης του Μεντβέντεφ επί του Τζόκοβιτς, χρειάζεται νίκη στο τρίτο του παιχνίδι ανεξαρτήτως σκορ.