ATP Finals: Τσιτσιπάς - Ρούμπλεφ 2-1: Έσωσε match-point και τις ελπίδες πρόκρισης (vids, highlights)

O Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Αντρέι Ρούμπλεφ με 2-1 σετ και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης για τα ημιτελικά στους ATP Finals.

O Στέφανος Τσιτσιπάς επιβλήθηκε του Αντρέι Ρούμπλεφ με 6-1, 4-6, 7-6 (6) στην 2η αγωνιστική των ATP Finals και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στα ημιτελικά.

Ο Στέφανος ήταν καταιγιστικός στο πρώτο σετ όπου δεν άφησε τον Ρώσο να πάρει ανάσα και έφτασε με άνεση στο 6-1.

ATP Finals: Ο Τιμ νίκησε 2-0 τον Ναδάλ - Mε το ένα πόδι στα ημιτελικά (vid)

Στο δεύτερο σετ ο Ρούμπλεφ ανασυντάχθηκε, περιόρισε τα λάθη του, όπλισε καλύτερα το σερβίς του, με αποτέλεσμα να γίνει μεγάλη μάχη.

Ο Τσιτσιπάς είχε ευκαιρία να προηγηθεί στο έβδομο γκέιμ αλλά ο Ρώσος «έσβησε» τα δυο μπρέικ πόιντ.

Και σαν να μην έφτανε αυτό λίγο αργότερα ο Στέφανος έκανε ένα πολύ κακό σέρβις-γκέιμ δίνοντας την ευκαιρία στο Ρούμπλεφ να κλείσει το σετ 6-4.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς απείλησε νωρίς με μπρέικ αλλά ο Ρούμπλεφ έσωσε και τα πέντε μπρέικ πόιντς (1-1). Τελικά το σετ έφτασε στο τάι-μπρέικ όπου ο Στέφανος έσωσε ένα ματς-πόιντ και έφτασε στη νίκη με 8-6 ύστερα από 2 ώρες και 15 λεπτά.

Tώρα ο Στέφανος την τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσει την πρόκριση κόντρα στον Ράφα Ναδάλ αφού ο Ντόμινικ Τιμ είναι από απόψε στα ημιτελικά και ο Ρούμπλεφ στο... σπίτι του.