ΑΤP Finals: Τσιτσιπάς - Τιμ 1-2: Κάθε αρχή και δύσκολη (vid+highlights)

Ο κάτοχος του τίτλου Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον  Ντόμινικ Τιμ.με 2-1 σετ στον πρώτο του αγώνα στο ATP finals.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε με το αριστερό την υπεράσπιση του τίτλου του στους στους ATP finals που γίνονται στη “O2 Arena” του Λονδίνου.

Απέναντι στον φιναλίστ της περσινής χρονιάς ο Στέφανος δεν έκανε την εμφάνιση που έπρεπε και γνώρισε την ήττα με 7-6(5), 4-6, 6-3 σε 2 ώρες και 17 λεπτά...

Oι δυο παίκτες κράτησαν το σερβίς τους (ο Τιμ πιο εύκολα από τον Στέφανο) και το πρώτο σετ έφτασε στο τάι-μπρέικ. Εκεί ο Στέφανος προηγήθηκε 4-1 αλλά δέχτηκε ένα 1-5 και βρέθηκε αντιμέτωπος με σετ-πόιντ (5-6). Μια κακή επιλογή στο φιλέ έδωσε την ευκαιρία στον Τιμ να κλείσει το σετ (5-7) σε 58 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Στέφανος περιόρισε τα λάθη με το μπάκχαντ, κράτησε το σερβίς του και κάνοντας ένα μπρέικ (3-2) επικράτησε με 6-4 και έφερε το ματς στα ίσα.

Στο τρίτο σετ όμως η απόδοση του έπεσε και ο Τιμ πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα για να φτάσει στη νίκη με 6-3.