Τσιτσιπάς - Ντιμιτρόφ 1-2: Πήρε τη ρεβάνς ο Βούλγαρος (highlights)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-1 σετ από τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ για τον 2ο γύρο του ATP 500 Erste Bank Open Vienna.

Την ευκαιρία να βρεθεί στα προημιτελικά του Erste Bank Open Vienna έχασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς καθώς γνώρισε την ήττα με ανατροπή από τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 7-6 (5), 4-6, 3-6.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα και βρέθηκε πίσω στα γκέιμ με 5-0, αλλά κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει και στη συνέχεια να κάνει το 1-0 στα σετ.

Στη συνέχεια όμως ο Βούλγαρος τενίστας πάτησε το πόδι το γκάζι και με μία μεστή εμφάνιση ξεπέρασε το εμπόδιο του νο. 5 της παγκόσμιας κατάταξης έπειτα από δύο ώρες και 13 λεπτά.

Πλέον ο Τσιτσιπάς στρέφει την προσοχή του στο Paris Masters, ενώ ο Ντιμιτρόφ, που πήρε εκδίκηση για τον αποκλεισμό του στο Ρολάν Γκαρός, θα αντιμετωπίσει στη φάση των «8» τον Ντανιέλ Έβανς.