Τσιτσιπάς - Kουέβας 2-0: Βρήκε ρυθμό (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-0 σετ τον Πάμπλο Κουέβας για τον δεύτερο γύρο του Hamburg European Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Πάμπλο Κουέβας με 7-5, 6-4 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Hamburg European Open.

Οι δυο παίκτες είχαν συναντηθεί δυο φορές και στα δύο προηγούμενα παιχνίδια νικητής ήταν ο Στέφανος: το 2017 στο τουρνουά της Αμβέρσας και το 2019 στον τελικό του Estoril Open.

Oύτε αυτή τη φορά ο βετεράνος Χιλιανός κατάφερε να πάρει σετ στον 1 ώρας και 31 λεπτά αγώνα.

Ο Στέφανος έπαιξε επιθετικό τένις από την αρχή και δεν άφησε περιθώρια στον Κουέβας να τον απειλήσει. Κράτησε το σερβίς του μέχρι το τέλος και με δυο μπρέικ σε κάθε σετ έφτασε στη νίκη.

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στα προημιτελικά θα είναι ο Σέρβος Ντούσαν Λάγιοβιτς ο οποίος έκανε την έκπληξη αποκλείοντας τον Κάρεν Κατσάνοφ με 6-1, 6-2!