Σάκκαρη - Πέρα 2-1 σετ: «Πέρα-σε» με ανατροπή στον 3ο γύρο

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε 2-1 σετ την Μπερνάρντα Πέρα και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του U.S Open

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε 2-1 σετ (2-6, 6-3, 6-2 την Μπερνάρντα Πέρα και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του U.S Open για 3η φορά στην καριέρα της.

Η Μαρία έκανε κακό ξεκίνημα στον αγώνα της με τη Μπερνάρντα Πέρα στον 2ο γύρο του U.S Open που γίνεται στη Νέα Υόρκη.

Η Αμερικανίδα Νο 67 στον κόσμο που αγωνίζεται για τρίτη φορά στο US Open δίχως ποτέ να προκριθεί στον 3ο γύρο, πήρε το πρώτο σετ με 6-2 εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη στο σερβίς της Σάκκαρη.

Η Μαρία περιόρισε τα λάθη της στο δεύτερο σετ και κάνοντας μπρέικ στην Αμερικανίδα στο 8ο γκέιμ, σέρβιρε για να το κατακτήσει και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι δυο τενίστριες πήγαν γκέιμ-γκέιμ μέχρι το πέμπτο που η Σάκκαρη έσπασε το σερβίς της Πέρα και πήρε κεφάλι στο σκορ με 3-2. Η Αμερικανίδα δεν είχε άλλες αντιστάσεις και η Ελληνίδα πρωταθλήτρια φόρτσαρε για τη νίκη (6-2) που ήρθε μετά από 1 ώρα και 42 λεπτά.