Western & Southern Open: Στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς, άφησε εκτός τον Ίσνερ (vid)

Εξαιρετικός Στέφανος Τσιτσιπάς στο Western & Southern Open, νίκησε τον Αμερικανό Τζον Ίσνερ και θα βρει στον δρόμο του τον Ράιλι Οπέλκα.

Στα προημιτελικά του Western & Southern Open της Νέας Υόρκης προκρίθηκε η Στέφανος Τσιτσιπάς καθώς επικράτησε με 2-0 (7-6(2), 7-6(4)) σετ του Αμερικανού Τζον Ίσνερ. Ο Τσιτσιπάς φτάνει σε προημιτελικά Masters για έκτη φορά στην καριέρα του.

Επόμενος αντίπαλός του τα μεσάνυχτα θα είναι ο επίσης Αμερικανός, Ράιλι Οπέλκα, Νο 39 στον κόσμο. Ο πανύψηλος -ύψους 2.11- Οπέλκα, απέκλεισε τον Ιταλό Ματέο Μπερετίνι με 6-3, 7-6(4).

Western & Southern Open: «Έπος» της Σάκκαρη, απέκλεισε τη Σερένα Γουΐλιαμς (vid)

Ο Τσιτσιπάς βρήκε τις απαντήσεις που χρειαζόταν στο εξαιρετικό σερβίς του Ίσνερ. Ο αγώνας διεκόπη στο 6-5, λόγω καταιγίδας, για περίπου 1,5 ώρα. Στην επιστροφή ο Τσιτσιπάς πήρε το σετ στο τάι μπρέικ και τελικά έφτασε στη νίκη σε 1 ώρα και 42 λεπτά.

Στα προημιτελικά προκρίθηκε και ο Μίλος Ράονιτς καθώς επικράτησε του Άντι Μάρεϊ με 6-2, 6-2. Θα αντιμετωπίσει τον Σέρβο Φίλιπ Κραΐνοβιτς, που νίκησε με 6-2, 6-1 τον Ούγγρο Μάρτον Φούτσοβιτς.