Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου: Ο Κίπλανγκατ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο (vid)

Ο Κίπλανγκατ αναδείχθηκε νικητής στο Μαραθώνιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Στίβου.

Παγκόσμιος Πρωταθλητής αναδείχθηκε στον αγώνα του Μαραθωνίου ο Βίκτορ Κίπλανγκατ που τερμάτισε πρώτος σε 2:08:53. Ο 23χρονος από την Ουγκάντα μετά το 40ό χιλιόμετρο έτρεχε μόνος του για το χρυσό γράφοντας Ιστορία.

Συγκεκριμένα έγινε ο δεύτερος δρομέας από την Ουγκάντα που κερδίζει το χρυσό στο μαραθώνιο Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Παράλληλα ο 23χρονος χάρισε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στη χώρα του στη διοργάνωση της Βουδαπέστης.

Ο Αιθίοπας Μαρού Τεφερί που τρέχει για το Ισραήλ, κατάφερε να περάσει στο φινάλε τον Γκεμπρεσιλάσε και να τερματίσει δεύτερος σε 2:09:12. Ο Γκοτιτόμ Γκεμπρεσιλάσε έμεινε τρίτος σε 2:09:19.