Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου: Στην κορυφή ξανά ο Τεντόγλου στο τελευταίο άλμα!

Απίθανος ο Μίλτος Τεντόγλου, πήρε το χρυσό στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Στίβου, με τελευταίο άλμα στα 8.52 μ.

Στην κορυφή του κόσμου ο Μίλτος Τεντόγλου. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου, πετυχαίνοντας άλμα στα 8.52 μ. στην τελευταία του προσπάθεια!

Μπαίνοντας καλά από την αρχή, ο Μίλτος σημείωσε άλμα στα 8.50 μ. που αποτελεί και την καλύτερή του φετινή επίδοση.

Το δεύτερο άλμα του ήταν άκυρο, ενώ ο Πίνοκ προσγειώθηκε επίσης στα 8.50 μ. και με καλύτερη δεύτερη προσπάθεια (8.40μ.) πέρασε στην κορυφή.

Στο τρίτο του ο άλμα ο Έλληνας Ολυμπιονίκης προσγειώθηκε στα 8.39 μ., παραμένοντας δεύτερος. Το τέταρτο άλμα ήταν άκυρο ενώ στο πέμπτο προσγειώθηκε στα 8,30 μ.

Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο άλμα, όπου ο Τεντόγλου «πέταξε» στα 8.52, ενώ ο Πίνοκ δεν μπόρεσε να τον ξεπεράσει, μένοντας τελικά δεύτερος, με τον Έλληνα πρωταθλητή να κατακτά το μοναδικό χρυσό που του έλειπε!