Έσπο 2023: Στον τελικό των 200μ. Εμμανουηλίδου και Καριοφύλλης (vids)

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου και ο Γιάννης Καριοφύλλης προκρίθηκαν στον τελικό των 200μ. σε γυναίκες και άντρες αντίστοιχα.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου τερμάτισε δεύτερη στην δεύτερη ημιτελική σειρά των 200 μ. σε 23.61 (-3,6) και προκρίθηκε εύκολα στον τελικό του αγωνίσματος στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ23 που διεξάγεται στο Έσπο της Φινλανδίας.

Η Εμμανουηλίδου κράτησε μάλιστα δυνάμεις για τον απογευματινό τελικό, εκεί όπου θα κάνει την έκτη της κούρσα στη διοργάνωση.

Η Τάλι Πρίπενς (Γερμανία) τερμάτισε σε 23.51 (-3,6) που ήταν ο καλύτερος χρόνος των ημιτελικών, μπροστά από την επίδοση της Ελληνίδας. Στον τελικό θα τρέξει και η δεύτερη των 100 μ. Μπογκλάρκα Τάκας (Ουγγαρία) που είναι και η αθλήτρια με την καλύτερη επίδοση ανάμεσα στις 8 που θα πάρουν θέση εκκίνησης. Εμμανουηλίδου και Τάκας είναι δύο αθλήτριες που έφτασαν μέχρι τον τελικό των 100 μ. και έχουν ήδη στα πόδια τους αρκετές κούρσες.

Την απευθείας πρόκριση στον τελικό των 200 μ. πήρε ο Γιάννης Καριοφύλλης που τερμάτισε σε 21.29 (-3,3) και πέρασε με την έκτη επίδοση. Ο αθλητής έκανε πολύ καλή κούρσα κι έδειξε πως έχει δυνάμεις για να κυνηγήσει εκ νέου μια επίδοση κάτω από τα 21.00. Την καλύτερη επίδοση του ημιτελικού σημείωσε ο Ραφέλ Μπουζού (Γαλλία) με 21.07. Οι ημιτελικοί των 200 μ. έγιναν με αντίθετο άνεμο γεγονός που επηρέασε τους αθλητές και τις αθλήτριες.

Ο Νίκος Σταμούλης δεν αισθανόταν όσο καλά θα ήθελε και εγκατέλειψε τον αγώνα του στα 10.000 μ. λίγο μετά το 6ο χιλιόμετρο.