Αναστασάκης: Νέα καλή παρουσία, στο Νανσί

Ο Μιχάλης Αναστασάκης με βολή 75,57 μ. βγήκε δεύτερος στην σφυροβολία στο Νανσί. Τέταρτη στο επί κοντώ η Ελένη Πόλακ.

Ο Μιχάλης Αναστασάκης πρόσθεσε μία ακόμη καλή παρουσία στο ενεργητικό του, λίγες μόλις ημέρες από τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων στη Σιλέσια της Πολωνίας.

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου κατέλαβε την δεύτερη στη σφυροβολία με βολή στα 75,57 μ. από την πρώτη του προσπάθεια. Ο αθλητής είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 75,40 μ., 72,36 μ. και 74,47 μέτρα. Στον ίδιο αγώνα ο Ιβάν Μενγκλεμπέη ήταν έκτος με 70,88 μέτρα. Νικητής του αγώνα ήταν ο Γιαν Χασινάντ με 76,27 μέτρα.

Στο ίδιο μίτινγκ η Ελένη Πόλακ κατέκτησε την τέταρτη θέση στο επί κοντώ με άλμα στα 4,41 μέτρα και πλησίασε το 4,42 μ. που είναι το φετινό της ρεκόρ. Η αθλήτρια του Μανώλη Καραγιάννη στη συνέχεια δοκίμασε στα 4,51 μ., ενώ πριν το 4,41 μ. είχε υπερβεί με την δεύτερη τα 4,16 μ. και με την πρώτη τα 4,31 μέτρα.