Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Κ18: Κατέκτησε 9 μετάλλια η Ελλάδα!

Εξαιρετική παρουσία είχε το «νέο αίμα» του ελληνικού στίβου στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18 στο Μπαρ του Μαυροβουνίου.

Το νέο αίμα του ελληνικού στίβου, η φουρνιά των αθλητών και αθλητριών, που θα κληθεί να πρωταγωνιστήσει στα χρόνια που έρχονται πραγματοποίησε πολύ καλή παρουσία στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18 στο Μπαρ του Μαυροβουνίου.

Τα μέλη της αποστολής μας κατέκτησαν συνολικά εννέα μετάλλια (3-3-3) κι έδειξαν σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει των διοργανώσεων που ακολουθούν. Η χώρα μας συμμετείχε στους αγώνες με μεγάλη ομάδα, προκειμένου όσο το δυνατόν περισσότερα παιδιά να πάρουν την ευκαιρία και μαζί την εμπειρία της συμμετοχής σε έναν τέτοιο αγώνα.

Οι αγώνες ξεκίνησαν νωρίς το πρωί με την Καλλιόπη Μεϊμάρη (φωτογραφία) να κατακτά το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τη χώρα μας στον ακοντισμό με βολή στα 48,69 μέτρα. Η νεαρή πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ και μαζί και το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 της Ιερουσαλήμ.

Ο Γιώργος Παπαναστασίου έδειξε πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ18. Ο νεαρός κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφυροβολία με 76,97 μ. κι έδειξε πως σύντομα θα είναι σε θέση να κυνηγήσει το ατομικό του 77,52 μέτρα.

Άλλο ένα χρυσό μετάλλιο για την εθνική μας ομάδα στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα αυτή τη φορά από τον Πασχάλη Γεννίκη στο ύψος, με άλμα στα 2,01 μέτρα. Ο αθλητής βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ (1,96 μ.) και πέτυχε και το όριο (2,01 μ.)για το Ευρωπαϊκό της κατηγορίας του. Ο νεαρός άλτης στη συνέχεια δοκίμασε δίχως επιτυχία στα 2,03 μέτρα.

Η Λεμονιά- Μαρίνα Κιούλου τερμάτισε δεύτερη στα 2.000 μ. στιπλ με 7.14.30 επιβεβαιώνοντας το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 και παράλληλα και την καλή της κατάσταση.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Βαλεντίνη Δρακοπούλου στη σφυροβολία με 59,13 μ., επίδοση κοντά στο ατομικό της ρεκόρ, αλλά και πάνω από το όριο για την Ιερουσαλήμ, το οποίο έχει ήδη πετύχει. Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Χρήστος Παπαδοπούλος, που ήταν τρίτος στη σφαιροβολία με 19,35 μ., όριο για Ιερουσαλήμ και νέο ατομικό ρεκόρ. Ο αθλητής λίγο αργότερα ανέβηκε και στο βάθρο στη δισκοβολία όπου ήταν δεύτερος με 56,03 μ., βολή πολύ κοντά στο ρεκόρ του. Τρίτος στο ίδιο αγώνισμα ήταν ο Νίκος Λυμπερόπουλος με 52,86 μέτρα.

Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και ο Αντώνης Πολυμέρου στον ακοντισμό με βολή 59,26 μ. στην δεύτερη προσπάθεια του. Στο τριπλούν ο Αποστόλης Γρηγορίου βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ με άλμα στα 14,67 μ. κατέλαβε την τέταρτη θέση και πέτυχε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18.

Την πέμπτη θέση κατέκτησε στα 100 μ. εμπ. Ελένη Βιδούρη με 14.13 (1,9) επίδοση που αποτελεί όριο για το Ευρωπαϊκό Κ18 και είναι κοντά στο ατομικό της 14.11.