Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων: Τέταρτη η Ελίνα Τζένγκο

Η Ελίνα Τζένγκο κατέλαβε την 4η θέση στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων με 54,26 στην έκτη και τελευταία της βολή στον ακοντισμό.

Η Ελίνα Τζένγκο στο γκρουπ των δυνατών στον ακοντισμό Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων κατέλαβε την τέταρτη θέση με προσπάθεια στα 54,28 μ. στην έκτη και τελευταία βολή της.

Η Τζένγκο ξεκίνησε με 51,90 μ. και πέτυχε διαδοχικά 51,58 μ., 52,20 μ., άκυρη, 53,22 μ. και το 54,28 μ. που την ανέβασε στην τέταρτη θέση. Νικήτρια στον αγώνα ήταν η Λίνα Μούζ (Λετονία) με 58,12 μ. και ακολούθησαν η Βικτόρια Χάντσον (Αυστρία) με 57,64 μ. και η Μαρίγια Βουσένοβιτς (Σερβία) με 57,26 μέτρα.

Σε έναν αγώνα που κράτησε περίπου δύο ώρες, ο Ορέστης Ντουσάκης κατάφερε να διατηρήσει τη συγκέντρωση του και στην τελευταία του βολή να στείλει τη σφύρα στα 68,26 μ., επίδοση που του χάρισε την έκτη θέση.

Η σφυροβολία Ανδρών Κ23 έγινε με τη συμμετοχή συνολικά 16 αθλητών γεγονός που δημιούργησε καθυστέρηση ανάμεσα στις προσπάθειες. Παρόλα αυτά ο αθλητής του Γιάννη Μπαρλή κατάφερε να ολοκληρώσει με επίδοση κοντά στο φετινό του ρεκόρ. Ο αθλητής είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 66,99 μ., 65,25 μ., 64,98 μ. και το 68,26 μέτρα. Νικητής του αγώνα ήταν ο Ουκρανός Μιχάιλο Κόχαν με 74,59 μέτρα.

Η Μαρία Μαγκούλια αγωνίστηκε στο β’ γκρουπ της σφαιροβολίας και κατέλαβε την τρίτη θέση με 15,22 μέτρα. Η αθλήτρια έκανε τον πρώτο της αγώνα στη θερινή σεζόν, μετά την καλή πορεία στον κλειστό όπου σημείωσε 15,83 μέτρα. Η Μαγκούλια στις υπόλοιπες βολές τις σημείωσε 14,02 μ., 14,06 μ., 14,85 μ., 14,93 μ. και 14,67 μέτρα.

Η Αναστασία Ντραγκομίροβα ήταν το πρώτο μέλος της ελληνικής ομάδας που αγωνίστηκε στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων, το οποίο ξεκίνησε στη Λεϊρία της Πορτογαλίας.

Η νεαρή αθλήτρια παρότι ανήκει στην κατηγορία Κ20 αγωνίστηκε στη σφαιροβολία Γυναικών Κ23 και κατέλαβε την όγδοη θέση στο πρώτο τελικό γκρουπ με 14,32 μέτρα στην τελευταία βολή της. Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαριοώβ είχε ακόμη προσπάθειες στα 14,08 μ., 13,34 μ., 14,02 μ., 13,61 μ. και 13,46 μέτρα.

Ο Ιάσωνας Θανόπουλος ήταν έκτος στο β’ γκρουπ της Δισκοβολίας με βολή στα 52,50 μ. επίδοση πολύ κοντά στο φετινό του 52,56 μέτρα. Ο αθλητής είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 49,15 μ., 52,00 μ. και 50,32 μέτρα.

Η Ιωάννα Μάλλη στο ντεμπούτο της με τα χρώματα της εθνικής ομάδας κατέλαβε την 5η θέση στο β΄ γκρουπ του ακοντισμού με βολή στα 50,62 μέτρα.

Η Μελπομένη Γρηγοριάδου εκπροσώπησε τη χώρα μας στον ακοντισμό Γυναικών Κ23. Η αθλήτρια από τη Δράμα έστειλε το ακόντιο στα 50,12 μ. και κατέλαβε την 7η θέση. Η αθλήτρια ξεκίνησε τη σεζόν την περασμένη εβδομάδα με βολή στα 51,20 μέτρα.