ΣαΦΩΣ & ασαΦΩΣ
Γιουνάιτεντ έγινε η Μπέρνλι.

Αφιέρωμα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2018

Η καρδιά του ευρωπαϊκού στίβου χτυπάει από σήμερα στο Βερολίνο. Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ξεκινάει και εκεί η ελληνική αποστολή, αποτελούμενη από 15 αθλητές και 22 αθλήτριες φιλοδοξεί να παλέψει για μετάλλια, συμμετοχές σε τελικούς και ατομικά ρεκόρ.

Αφιέρωμα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2018

Επί καθημερινής βάσης το fosonline.gr θα σας μεταφέρει όλα τα αποτελέσματα, τις ειδήσεις, τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών και τα παρασκήνια από την κορυφαία διοργάνωση του στίβου στην Ευρώπη για το 2018.

Το ρόστερ της Εθνικής ομάδας

ΑΝΔΡΕΣ

100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
200 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Παναγιώτης Τριβυζάς (Ολυμπιακός)
110 μ. εμπόδια: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)
Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)
Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (Πανελλήνιος)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (Ολυμπιακός)
Σφαιροβολία: Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Μαραθώνιος: Κώστας Γκελαούζος (Παναθηναϊκός), Δήμος Μαγγίνας (ΑΟ Μυκόνου), Παναγιώτης Καραϊσκος (Πανελλήνιος)
20 χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου)
4Χ100 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας, Κώστας Δουβαλίδης, Γιάννης Νυφαντόπουλος, Πάνος Τριβυζάς, Μάκης Στεργιούλης (Παναξιακός)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
400 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός), Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕ Ηρακλείου), Δέσποινα Μουρτά (Ολυμπιάδα Πάτρας)
100 μ. εμπόδια: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)
Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης), Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος), Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)
Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας)
Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)
Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)
Μαραθώνιος: Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας), Ράνια Ρεμπούλη (ΑΓΕΣ Κάμειρος), Σόνια Τσεκίνη (ΦΣ Άργους Ορεστικού)
20 χλμ. βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ( Φωκιανός Καρδίτσας)
4X100 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Ραφαέλα Σπανουδάκη, Γρηγορία Κεραμιδά (ΑΣΣ Ηρακλής), Κορίνα Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου)
4Χ400 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη, Ειρήνη Βασιλείου, Δέσποινα Μουρτά, Αννα Βασιλείου, Ευαγγελία Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας), Ελπίδα Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας)

Τα ελληνικά μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Συνολικά 23 μετάλλια μετράει ο ελληνικός στίβος στην ιστορία των πανευρωπαϊκών πρωταθλημάτων, εκ των οποίων οχτώ είναι χρυσά, πέντε αργυρά και 10 χάλκινα. Αναλυτικά:

ΧΡΥΣΑ

Κατερίνα Στεφανίδη 2016 Άμστερνταμ επί κοντώ (4,81 μ.)

Περικλής Ιακωβάκης 2006 Γκέτεμποργκ 400 μ. εμπόδια (48.46)

Όλγα Βασδέκη 1998 Βουδαπέστη τριπλούν (14,55 μ.)

Αννα Βερούλη 1982 Αθήνα κοντισμός (70,02 μ.)

Κώστας Κεντέρης 2002 Μόναχο 200 μ. (19.85)

Κατερίνα Θάνου 2002 Μόναχο 100 μ. (11.10)

Μιρέλα Μανιάνι 2002 Μόναχο ακοντισμός (67.47 μ.)

Κατερίνα Βόγγολη 2002 Μόναχο δισκοβολία (64.31 μ.)

ΑΡΓΥΡΑ

Λούης Τσάτουμας 2014 Ζυρίχη μήκος (8,15 μ.)

Κατερίνα Στεφανίδη 2014 Ζυρίχη επί κοντώ (4,60 μ.)

Φανή Χαλκιά 2006 Γκέτεμποργκ 400 μ. εμπόδια (54.02)

Πηγή Δεβετζή 2006 Γκέτεμποργκ τριπλούν (15,05 μ.)

Χρήστος Παπανικολάου 1966 Βουδαπέστη επί κοντώ (5,05 μ.)

ΧΑΛΚΙΝΑ

Βούλα Παπαχρήστου 2016 Άμστερνταμ τριπλούν (14,47 μ.)

Νικόλ Κυριακοπούλου 2012 Ελσίνκι επί κοντώ (4,60 μ.)

Αλέξανδρος Παπαδημητρίου 2002 Μόναχο σφυροβολία (80,21 μ.)

Αναστασία Κελεσίδου 2002 Μόναχο δισκοβολία (63,92 μ.)

Κατερίνα Θάνου 1998 Βουδαπέστη 100 μ. (10.87)

Χάρης Παπαδιάς 1998 Βουδαπέστη 100 μ. (10.17)

Κώστας Κουκοδήμος 1994 Ελσίνκι μήκος (8,01 μ.)

Σοφία Σακοράφα 1982 Αθήνα ακοντισμός (67,04 μ.)

Βασίλης Παπαγεωργόπουλος 1971 Ελσίνκι 100 μ. (10.56)

Χρήστος Μάντικας 1934 Τορίνο 400 μ. εμπόδια (54.9)

Το πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Σήμερα

17.05 Σφυροβολία (Α) προκριματικός Α' γκρουπ - Αναστασάκης
17.30 100 μ. (Α) προκρικατικός - Νυφαντόπουλος
17.35 Μήκος (Α) προκριματικός - Τεντόγλου
18.05 400 μ. εμπόδια (Α) - προκριματικός
18.30 Σφυροβολία (Α) προκριματικός Β' γκρουπ
18.35 Σφαιροβολία (Α) προκριματικός Α’ γκρουπ - Σκαρβέλης
18.45 100 μ. (Γ) προκριματικός - Σπανουδάκη
19.55 Σφαιροβολία (Α) προκριματικός Β’ γκρουπ

Αύριο (7/8)

Πρωί

09.35 50 χλμ. βάδην (Α-Γ) Τελικός
10.30 100 μ. Δεκάθλου
10.40 Δισκοβολία (Α) προκριματικός Α’ γκρουπ
11.00 400 μ. εμπόδια (Γ) προκριματικός
11.10 Σφαιροβολία (Γ) προκριματικός
11.30 Μήκος δεκάθλου
11.35 400 μ. (Α) προκριματικός
12.05 800 μ. (Γ) προκριματικός
12.10 Δισκοβολία (Α) προκριματικός Β’ γκρουπ
12.40 3.000 μ. στιπλ (Α) προκριματικός
12.50 Σφαιροβολία Δεκάθλου

Απόγευμα

19.30 Ύψος Δεκάθλου
19.45 Σφυροβολία (Α) τελικός
20.05 100 μ. (Γ) ημιτελικός
20.05 Επί κοντώ (Γ) προκριματικός - Στεφανίδη, Κυριακοπούλου, Πόλακ
20.25 100 μ. (Α) ημιτελικός
20.45 400 μ. εμπόδια (Α) ημιτελικός
21.20 10.000 μ. (Α) τελικός
21.33 Σφαιροβολία (Α) τελικός
22.00 400 μ. Δεκάθλου
22.30 100 μ. (Γ) τελικός
22.50 100 μ. (Α) τελικός

Τετάρτη 8 Αυγούστου

Πρωί

10.35 110 μ. Δεκάθλου
11.10 100 μ. εμπόδια (Γ) προκριματικός - Πεσιρίδου
11.20 Δισκοβολία Δεκάθλου Α’ γκρουπ
11.50 200 μ. (Α) προκριματικός - Τσάκωνας, Τριβυζάς
12.05 Τριπλούν (Γ) προκριματικός - Παπαχρήστου
12.30 400 μ. (Γ) προκριματικός - Μπελιμπασάκη, Βασιλείου, Μουρτά
12.40 Δισκοβολία Δεκάθλου Β΄ γκρουπ
13.00 Επί κοντώ Δεκάθλου Α΄ γκρουπ
13.05 1.500 μ. (Α) προκριματικός
14.00 Ακοντισμός (Α) προκριματικός Α΄ γκρουπ
14.15 Επί κοντώ Δεκάθλου Β΄ γκρουπ
15.25 Ακοντισμός (Α) προκριματικός Β΄ γκρουπ

Απόγευμα

18.50 Ακοντισμός Δεκάθλου Α΄ γκρουπ
19.25 Ύψος (Γ) προκριματικός
20.00 Ακοντισμός Δεκάθλου Β΄ γκρουπ
20.05 400 μ. εμπόδια (Γ) ημιτελικός
20.30 400 μ. (Α) ημιτελικός
20.40 Μήκος (Α) Τελικός
20.55 800 μ. (Γ) ημιτελικός
21.09 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός
21.15 200 μ. (Α) ημιτελικός
21.20 Δισκοβολία (Α) Τελικός
21.40 10.000 μ. (Γ) Τελικός
22.35 1.500 μ. Δεκάθλου

Πέμπτη 9 Αυγούστου

Πρωί

10.30 Δισκοβολία (Γ) προκριματικός Α΄γκρουπ - Αναγνωστοπούλου
11.00 100 μ. εμπόδια Επτάθλου
11.30 Μήκος (Γ) προκριματικός - Αλεξούλη
11.50 Υψος Επτάθλου
11.55 110 εμπ. (Α) προκριματικός - Δουβαλίδης
12.00 Δισκοβολία (Γ) προκριματικός Β’ γκρουπ

12.30 800 μ. (Α) προκριματικός
13.30 Ακοντισμός (Γ) προκριματικός Α΄ γκρουπ - Υφαντίδου
15.00 Ακοντισμός (Γ) προκριματικός Β΄ γκρουπ

Απόγευμα

20.15 Σφαιροβολία Επτάθλου
20.20 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
20.25 100 μ. εμπ. (Γ) ημιτελικός
20.45 Υψος (Α) προκριματικός - Μπανιώτης
20.50 400 μ. (Γ) ημ.
21.15 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός
21.22 Ακοντισμός (Α) Τελικός
21.30 200 μ. Επτάθλου
22.05 200 μ. (Α) Τελικός
22.20 3.000 μ. στιπλ Τελικός
22.50 100 μ. εμπόδια (Γ) Τελικός

Παρασκευή 10 Αυγούστου

Πρωί

11.00 Σφυροβολία (Γ) πρ. Α΄ γκρουπ - Σκαρβέλη
11.50 Μήκος Επτάθλου
12.15 Επί κοντώ (Α) προκριματικός - Φιλιππίδης
12.25 200 μ. (Γ) προκριματικός
12.30 Σφυροβολία (Γ) προκριματικός Β΄ γκρουπ
13.00 1.500 μ. (Γ) προκριματικός
13.25 3.000 μ. στιπλ (Γ) προκριματικός
13.40 Τριπλούν (Α) προκριματικός - Τσιάμης
13.50 Ακοντισμός Επτάθλου Α' γκρουπ
14.05 4Χ400 μ. (Α) προκριματικός
14.40 4Χ400 μ. (Γ) προκριματικός - Ελλάδα
15.05 Ακοντισμός Επτάθλου Β' γκρουπ

Απόγευμα

20.10 110 μ. εμπόδια (Α) ημιτελικός
20.22 Ύψος (Γ) Τελικός
20.32 800 μ. (Γ) ημιτελικός
20.48 200 μ. (Γ) ημιτελικός
21.07 Τριπλούν (Γ) Τελικός
21.20 800 μ. Επτάθλου
21.25 Ακοντισμός (Γ) Τελικός
21.50 400 μ. εμπόδια (Γ) Τελικός
22.05 400 μ. (Α) Τελικός
22.20 800 μ. (Γ) Τελικός
22.35 110 μ. εμπόδια (Α) Τελικός
22.50 1.500 μ. (Α) Τελικός

Σάββατο 11 Αυγούστου

Πρωί

10.05 20 χλμ. βάδην (Γ) Τελικός - Ντρισμπιώτη
11.55 20 χλμ. βάδην (Α) Τελικός - Παπαμιχαήλ

Απόγευμα

21.00 Υψος (Α) Τελικός
21.05 Μήκος (Γ) Τελικός
21.12 400 μ. (Γ) Τελικός
21.20 Δισκοβολία (Γ) Τελικός
21.30 800 μ. (Α) Τελικός
21.45 200 μ. (Γ) Τελικός
21.55 5.000 μ. (Α) Τελικός
22.30 4Χ400 μ. (Α) Τελικός
22.50 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός

Κυριακή 12 Αυγούστου

Πρωί

09.05 Μαραθώνιος (Γ) Τελικός - Πριβιλέτζιο, Ρεμπούλη, Τσεκίνη
11.00 Μαραθώνιος (Α) Τελικός - Μαγγίνας, Καραίσκος, Γκελαούζος

Απόγευμα

20.10 Επί κοντώ (Α) Τελικός
20.20 4Χ100 μ. (Γ) προκριματικός - Ελλάδα
20.30 Σφυροβολία (Γ) Τελικός
20.40 4Χ100 μ. (Α) προκριματικός - Ελλάδα
20.55 Τριπλούν (Α) Τελικός
21.00 1.500 μ. (Γ) Τελικός
21.15 5.000 μ. (Γ) Τελικός
21.55 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός
22.20 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός
22.35 4Χ100 μ. (Α) Τελικός

Ο ιστότοπος αυτός χρησιμοποιεί cookies για βελτιστοποίηση της εμπειρίας του χρήστη. Διαβάστε περισσότερα
ΑΠΟΔΟΧΗ