Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου: Στα 11 μετάλλια η Ελλάδα την πρώτη μέρα!

Έντεκα μετάλλια κατέκτησε η Eλλάδα κατά την πρώτη μέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ανδρών/Γυναικών στο Σμεντέρεβο της Σερβίας εκ των οποίων τα πέντε ήταν χρυσά, τα τέσσερα ασημένια και τα δύο χάλκινα.

Οι αθλητές και αθλήτριες της Ελλάδας είχαν καλές παρουσίες και πάλεψαν να πετύχουν τους στόχους τους, που για πολλούς ήταν αλληλένδετοι με την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου έκανε σήμερα τον δεύτερο αγώνα της στη θερινή σεζόν και έδειξε πως είναι σε καλή κατάσταση ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Η έμπειρη αθλήτρια ήταν νικήτρια στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα, στην πόλη Σμεντέρεβο, με άλμα στα 4,60 μέτρα.

Η "χάλκινη" στο Ευρωπαϊκό Κλειστού του 2019 στη συνέχεια είχε καλές προσπάθειες στα 4,70 μ., ύψος όπου επέλεξε να δει στη συνέχεια τον πήχη. Η Κυριακοπούλου, η οποία έχει περάσει φέτος τα 4,65 μ., ξεκίνησε τον αγώνα της στα 4,30 μ. και συνέχισε με έγκυρα άλματα στα 4,40 μ., 4,50 μ. και 4,60 μέτρα. Η αθλήτρια θα επιδιώξει το επόμενο διάστημα να κάνει τουλάχιστον έναν ακόμη αγώνα δεδομένο του ότι νωρίτερα στη σεζόν δεν κατάφερε να κάνει αγώνες, καθώς είχε την περιπέτεια με τον covid-19.

Η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου πραγματοποίησε την εμφάνιση που χρειαζόταν, αφού στον σημαντικότερο μέχρι σήμερα για εκείνη αγώνα, πέτυχε 59,87 μ. βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ και κατέκτησε την πρώτη θέση στη δισκοβολία. Η αθλήτρια με τους σημερινούς βαθμούς αναμένεται να ανέβει υψηλότερα από την 32η θέση που βρίσκεται και να "κλειδώνει" θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η αθλήτρια είχε ακόμη βολές στα 56,47 μ., 56,07 μ., 54,55 μ. 58,68 μ. και έκλεισε τον αγώνα με 59,75 μέτρα.

Την πέμπτη επίδοση της καριέρας της πέτυχε σήμερα η Ελίνα Τζένγκο, που έστειλε το ακόντιο στα 61,42 μ. πετυχαίνοντας τη βολή που έψαχνε εδώ και καιρό. Η νεαρή αθλήτρια, η οποία αναδείχθηκε νικήτρια, με την επίδοση της αυτή έγινε η κορυφαία αθλήτρια φέτος στην Ευρώπη στην κατηγορία Κ20. Παράλληλα θα βελτιώσει αισθητά τη θέση στο ολυμπιακό ράνκινγκ και θα περιμένει να δει αν θα υπάρξουν ακυρώσεις προκειμένου να ανοίξουν θέσεις στην πρώτη 32άδα, που θα συμμετάσχει στο κορυφαίο γεγονός της χρονιάς. Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαριώβ είχε ακόμη βολές στα 55,82 μ., 55,78 μ., 55,86 μ., 60,78 μ. και 59,92 μέτρα.

Σε διάστημα μίας εβδομάδας η Δήμητρα Γναφάκη κατάφερε να βελτιώσει για δεύτερη φορά το ατομικό της ρεκόρ στα 400 μ. εμπ. επιβεβαιώνοντας την ανοδική της πορεία. Η αθλήτρια τερμάτισε πρώτη στα χαμηλά εμπόδια σε 57.00 βελτιώνοντας το 57.06 που πέτυχε την περασμένη εβδομάδα στη Ρουμανία. Η Γναφάκη έκανε πολύ καλή κούρσα ενώ κατάφερε στο δέκατο εμπόριο να ξεπεράσει την Αγκάτα Ζούπιν, η οποία μπήκε πρώτη στην τελική ευθεία, αλλά δεν άντεξε στην πίεση της Ελληνίδας και τερμάτισε δεύτερη σε 57.22. Η Γναφάκη, αρχικά είδε τον πίνακα να γράφει 56.99, ωστόσο τελικά το επίσημο αποτέλεσμα ήταν 57.00, έτσι θα επιδιώξει στον επόμενο αγώνα της στις 30 Ιουνίου στη Λιέγη ένα χρόνο κάτω από τα 57.00, που είναι ο μεγάλος της στόχος. Η αθλήτρια στις 3/7 θα τρέξει στην Ολλανδία.

Η Σπυριδούλα Καρύδη για έναν ακόμη φετινό αγώνα κινήθηκε κοντά στο ατομικό της ρεκόρ κι έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ23 στο Ταλίν. Η αθλήτρια κατέλαβε την δεύτερη θέση στο τριπλούν με άλμα στα 14,12 μ., επίδοση που πέτυχε στην τρίτη προσπάθεια, ενώ σημείωσε μεγάλο άλμα στην τέταρτη προσπάθεια, που όμως ήταν άκυρο. Η αθλήτρια έχει μπρστά της την πρόκληση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, όπου θα διεκδικήσει να βρεθεί στο βάθρο των νικητριών. Νικήτρια με 14,25 μ. ήταν η Φίλιπιτς με 14,25 μέτρα.

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης και ο Μιχάλης Αναστασάκης δεν κατάφεραν σήμερα να κινηθούν σε μεγάλες βολές, ωστόσο βρέθηκαν στη δεύτερη και τρίτη θέση του αγωνίσματος με 72,74 μ. και 72,02 μ., αντίστοιχα και πήραν βαθμούς, που θα τους φανούν πολύτιμοι για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Χαμηλά έμεινε και ο νικητής Εσρέφ Απάκ, που πέτυχε 73,60 μέτρα. Ο Φραντζεσκάκης είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 69,94 μ., 71,29 μ., 71,06 μ., 72,74 μ., 72,35 μ. και ο Αναστασάκη στα 68,63 μ., 70,16 μ., 71,00 μ., 69,37, 72,02 μ.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη έτρεξε δίχως πίεση 11.41 στον προκριματικό των 100 μ. και λίγο αργότερα τερμάτισε σε 11.49 για να καταλάβει την τέταρτη θέση. Στο ίδιο αγώνισμα η Κατερίνα Δαλάκα πέτυχε 11.74 στον προκριματικό και 11.79 στον τελικό και κατέλαβε την όγδοη θέση. Οι δύο αθλήτριες αύριο θα συμμετάσχουν και στα 200 μέτρα. Στους Άνδρες ο Γιάννης Νυφαντόπουλος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 11.53, ενώ είχε σημειώσει 10.52 στον προκριματικό. Ο Θοδωρής Βροντινός σημείωσε 10.64 στον προκριματικό και 10.65 στον τελικό, επίδοση που του έδωσε την έβδομη θέση.

Χρυσό μετάλλια στα 4Χ100 μ. των γυναικών με 45.24 με τις Κατερίνα Δαλάκα, Ανδριάνα Φέρρα, Μαρία Γάτου και Κορίνα Πολίτη και ασημένιο στους Άνδρες με τους Κώστα Ζήκο, Θοδωρή Βροντινό, Παναγιώτη Τριβυζά και Γιάνννη Νυφαντόπουλο να τερματίζουν σε 40.04.

Στα 400 μ. των γυναικών η Ειρήνη Βασιλείου κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο, ωστόσο δεν είχε την φρεσκάδα που θα ήθελε, προκειμένου να κυνηγήσει έναν καλύτερο χρόνο. Η αθλήτρια πέτυχε 53.32 και άφησε πίσω της στην τέταρτη θέση την Ανδριάνα Φέρρα με 53.60. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών, ο Γιώργος Λαμπρόπουλος πέτυχε 48.76 και κατέλαβε την ένατη θέση στο σύνολο.

Ο Κώστας Μπανιώτης έμεινε στα 2,19 μ. στο ύψος κι έτσι δεν μπόρεσε να κυνηγήσει μια επίδοση που θα του έδινε το δικαίωνα να βρεθεί σε τροχιά πρόκρισης στους Ολυμπιακούς. Ο πρωταθλητής μας ξεκίνησε στα 2,00 μ. κι έπειτα ξεπέρασε με τα 2,09 μ. με την δεύτερη και τα 2,13 μ. και 2,16 μ. με την πρώτη, ενώ μετά το 2,19 μ., δεν μπόρεσε να υπερβεί τα 2,22 μέτρα.

Στη σφαιροβολία ο Κυριακός Ζώτος πέτυχε 19,38 μ. και κατέλαβε την έβδομη θέση, ενώ όγδοος ήταν ο Νικόλας Σκαρβέλης με 18,55 μέτρα. Ο Ζώτος είχε ακόμη βολές στα 18,16 μ., 18,43 μ., 18,91 μ., ενώ ο Σκαρβέλης "έγραψε" μόλις μία έγκυρη προσπάθεια.

Στο έπταθλο η Στέλλα Τζικανούλα ολοκλήρωσε την πρώτη ημέρα του 7αθλου στην πρώτη θέση με 3.029 βαθμούς με 15.07 στα 100 μ. εμπ., 1,71 μ. στο ύψος, 12,02 μ. στη σφαιροβολία και 27.54 στα 200 μέτρα. Στο δέκαθλο, ο Παναγιώτης Πήτας πέτυχε την πρώτη ημέρα 11.22 στα 100 μ. 6,62 μ. στο μήκος, 13,36 μ. στη σφαιροβολία, 1,90 μ. στο ύψος και 50.86 και είναι στην πέμπτη θέση με 3.715 βαθμούς.