Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου: Το οριστικό αγωνιστικό πρόγραμμα στο Τορούν

Διαμορφώθηκε το τελικό αγωνιστικό πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου στο Τορούν. Διαβάστε πότε αγωνίζονται οι Έλληνες πρωταθλητές στα αγωνίσματά τους.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου: Το οριστικό αγωνιστικό πρόγραμμα στο Τορούν

Την ερχόμενη Πέμπτη (4/3) ξεκινά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου, το οποίο έχει αναλάβει να διοργανώσει το Τορούν μέχρι και την Κυριακή 7 Μαρτίου.

Οι τελικές συμμετοχές διαμόρφωσαν και το οριστικό πρόγραμμα της φετινής διοργάνωσης στην πόλη της Πολωνίας, όπου θα δώσουν το «παρών» 19 Έλληνες πρωταθλητές, διεκδικώντας την καλύτερη δυνατή διάκριση.

Οι διοργανωτές προχώρησαν σε μια σειρά από αλλαγές, με σημαντικότερη για τα ελληνικά χρώματα τη διεξαγωγή τού απευθείας τελικού στο αγώνισμα του άλματος επί κοντώ γυναικών. Οι διοργανωτές επέλεξαν να πάνε σε τελικό με 13 αθλήτριες και να παρακάμψουν τη διαδικασία του προκριματικού. Η εξέλιξη αυτή απαλλάσσει την Ελένη Πόλακ από την πάντα αγχωτική διαδικασία του προκριματικού και τη φέρνει κατευθείαν στον τελικό του Σαββάτου (6/3, 19.45).

Θυμίζουμε ότι η ΕΡΤ θα μεταδώσει ζωντανά τους αγώνες, μέσα από τη συχνότητα της ΕΡΤ3 και τα κανάλια ΕΡΤ Sports στη δωρεάν ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Ακολουθεί το αναλυτικό το αγωνιστικό πρόγραμμα της διοργάνωσης:

ΠΕΜΠΤΗ (4/3)

Απόγευμα

20.00: Ύψος (Α) προκριματικός

20.08: Μήκος (Α) προκριματικός (Τεντόγλου, Περιστέρης)

20.15: Σφαιροβολία (Γ) προκριματικός

20.30: 3.000 μ. (Γ) προκριματικός

21.20: 1.500 μ. (Α) προκριματικός (Δημητράκης)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (5/3)

Πρωί

11.00: 60 μ. εμπόδια πεντάθλου

11.11: Τριπλούν (Α) προκριματικός (Τσιάμης, Ανδρικόπουλος)

11.13: 400 μ. (Α) προκριματικός

11.52: Ύψος πεντάθλου

12.05: 400 μ. (Γ) προκριματικός (Βασιλείου)

12.18: Σφαιροβολία (Α) προκριματικός

12.50: 1.500 μ. (Γ) προκριματικός (Μαρινάκου)

13.18: Μήκος (Γ) προκριματικός

14.00: 800 μ. (Γ) προκριματικός (Γιαννοπούλου)

14.05: Σφαιροβολία πεντάθλου

Απόγευμα

20.00: Μήκος πεντάθλου

20.06: Σφαιροβολία (Γ) τελικός

20.10: 400 μ. (Α) ημιτελικός

20.13: Ύψος (Γ) προκριματικός (Ζάκκα)

20.33: 400 μ. (Γ) ημιτελικός

20.55: 800 μ. (Α) προκριματικός

21.20: Μήκος (Α) τελικός

21.35: Σφαιροβολία (Α) τελικός

21.45: 800 μ. πεντάθλου

22.00: 3.000 μ. (Γ) τελικός

22.35: 1.500 μ. (Α) τελικός

ΣΑΒΒΑΤΟ (6/3)

Πρωί

11.00: 60 μ. επτάθλου

11.04: Επί κοντώ (Α) προκριματικός (Φιλιππίδης)

11.18: 60 μ. (Α) προκριματικός (Ζήκος, Νυφαντόπουλος)

11.44: Μήκος επτάθλου

12.25: 3.000 μ. (Α) προκριματικός

13.05: Τριπλούν (Γ) προκριματικός (Παπαχρήστου, Καρύδη)

13.10: 60 μ. εμπ. (Γ) προκριματικός (Πεσιρίδου)

14.05: 60 μ. εμπ. (Α) προκριματικός

13.17: Σφαιροβολία επτάθλου

13.50: 60 μ. (Α) ημιτελικός

Απόγευμα

19.45: Επί κοντώ (Γ) τελικός (Πόλακ)

19.50: Ύψος επτάθλου

20.00: 800 μ. (Γ) ημιτελικός

20.25: 800 μ. (Α) ημιτελικός

20.40: Μήκος (Γ) τελικός

20.50: 1.500 μ. (Γ) τελικός

21.10: 400 μ. (Α) τελικός

21.25: 400 μ. (Γ) τελικός

21.58: 60 μ. (Α) τελικός

ΚΥΡΙΑΚΗ (7/3)

Πρωί

11.00: 60 μ. επτάθλου

11.18: 60 μ. (Γ) προκριματικός (Σπανουδάκη, Γάτου, Σαμάνη)

11.50: Τριπλούν (Α) τελικός

12.00: Επί κοντώ επτάθλου

12.25: Ύψος (Α) τελικός

13.40: 60 μ. (Γ) ημιτελικός

14.05: 60 μ. εμπόδια (Α) ημιτελικός

14.30: 60 μ. εμπόδια (Γ) προκριματικός

Απόγευμα

18.00: 60 μ. εμπόδια (Α) τελικός

18.05: Επί κοντώ (Α) τελικός

18.15: 60 μ. εμπόδια (Γ) τελικός

18.20: Τριπλούν (Γ) τελικός

18.30: 1.000 μ. επτάθλου

18.45: Ύψος (Γ) τελικός

18.52: 3.000 μ. (Α) τελικός

19.13: 800 μ. (Γ) τελικός

19.25: 800 μ. (Α) τελικός

19.46: 60 μ. (Γ) τελικός

19.57: 4Χ400 μ. (Α) τελικός

20.10: 4Χ400 μ. (Γ) τελικός

Το «ΦΩΣ» στην πόρτα σας και στον υπολογιστή σας