Χειμερινό Πρωτάθλημα: Κορυφαίοι Χρήστου, Ντουντουνάκη

Οι Απόστολος Χρήστου, Άννα Ντουντουνάκη αναδείχθηκαν κορυφαίοι του χειμερινού πρωταθλήματος κολύμβησης στο ΟΑΚΑ.

Η Άννα Ντουντουνάκη (ΠΑΟ) με 865 βαθμούς στις γυναίκες και ο Απόστολος Χρήστου (Ολυμπιακός) με 898 βαθμούς στους άνδρες, αναδείχθηκαν οι καλύτεροι στους Χειμερινούς Αγώνες Κολύμβησης Open Κατηγορίας και Νέων ανδρών / γυναικών που ολοκληρώθηκαν στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Στα 200μ πεταλούδα, πρώτη τερμάτισε η Γεωργία Δαμασιώτη (ΩΚΕΑΝΟΣ) με 2:12,56, δεύτερη η Δανάη Καπρίνη (ΟΣΦΠ) με 2:16.87 και τρίτη η Βαρβάρα Πετροπούλου Γκιουζέπα (ΑΡΗΣ) με 2:16.88. Στους άνδρες επικράτησε ο Ιάσονας Ρούτουλας (Σ.Κ. ΡΟΗ) με χρόνο 2:04.48. Ακολούθησε ο Γιώργος Καλούδης (ΟΣΦΠ) με 2:06.57 και ο Παναγιώτης Ζάρακας (ΚΟΠΙ) με 2:07.39.

Στα 200μ μικτή ατομική γυναικών, η Νικολέτα Παυλοπούλου (ΑΟΠΦ) ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με 2:19.41. Μαζί της, δεύτερη η Αφροδίτη Γιαρένη (ΠΑΛΑΙΜΟΝ) 2:20.46 και τρίτη η Ευφροσύνη Μαρία Στρατάκη (ΑΟ ΠΡ.ΗΡΑ) με 2:22.40.

Ο Δανιήλ Γιουρτζίδης (ΝΟ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, με επίδοση 2:01.98. Ασημένιο μετάλλιο ο Βασίλης Σοφικίτης (ΟΣΦΠ) 2:03.01, χάλκινο ο Απόστολος Παπαστάμος (ΟΣΦΠ) 2:03.06.

Ο Απόστολος Χρήστου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Φουκουόκα, κατέλαβε την 6η θέση στα 50μ ύπτιο με 24.60, και αυτή ήταν η καλύτερη θέση αθλητή μας στην κορυφαία διοργάνωση. Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού, ετοιμάζεται και θέλει να παρουσιαστεί στη καλύτερη δυνατή κατάσταση τον προσεχή Φεβρουάριο, στο 21ο πλέον παγκόσμιο, στη Ντόχα. Το βάθρο είναι ο στόχος του, για αυτό προπονείται, για αυτό δίνει κάθε φορά τον καλύτερό του εαυτό. Και μετά, τον Ιούλιο, ακολουθεί το Παρίσι, και οι Ολυμπιακοί Αγώνες…

Σήμερα (17/12) στη τελευταία ημέρα των Χειμερινών Αγώνων Κολύμβησης Open Κατηγορίας & Νέων ανδρών / γυναικών που ολοκληρώνονται στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ, ο Χρήστου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στα 100μ ελεύθερο. Κολύμπησε σε 49.59, ενώ δεύτερος ήταν ο Παναγιώτης Μπολάνος (ΟΣΦΠ) με 50.01, και τρίτος ο Χρήστος Παπαδόπουλος (ΝΟ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ) με 50.89.

Στις γυναίκες, στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου βρέθηκε η Κάλια Αντωνίου από την Κύπρο που φοράει το σκουφάκι του ΠΑΟΚ. Τερμάτισε σε 55.57. Την ακολούθησαν η Ζαχαρούλα Καλογερή (ΝΟ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ) με 57.22 και η Άννα Αυγούστα Βλάχου (ΟΣΦΠ) με 57.27.

Ο Γεώργιος Αρκάδιος Ασπουγαλής και η Μαρίλεια Δρασίδου κατέκτησαν τη πρώτη θέση στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών αντίστοιχα, στα 50μ πρόσθιο στους Χειμερινούς Αγώνες Κολύμβησης Open Κατηγορίας & Νέων ανδρών / γυναικών που ολοκληρώνονται στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Ο πρωταθλητής του Νέου Ηρακλή σημείωσε χρόνο 28.01, ενώ δεύτερος ήταν ο Κώστας Μερετσόλιας (ΑΟΠΦ) 28.15 και τρίτος ο Σπύρος Γκικόπουλος (ΠΑΟ) 28.31: «Δεν ήμουν τόσο προετοιμασμένος για τα 50μ όσο για τα 100μ. Έγιναν κάποια λάθη. Γενικότερα όμως από τα πρωϊνά προκριματικά δεν μου πάει και τόσο καλά η μέρα. Συνεχίζουμε όμως με την προετοιμασία για να παρουσιαστώ στην όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Ντόχα», επεσήμανε ο Ασπουγαλής μιλώντας στην ιστοσελίδα της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας.

Η Δρασίδου (ΑΟΠΦ) νίκησε με 31.40, και την ακολούθησαν η Χαρά Αγγελάκη (ΩΚΕΑΝΟΣ) 32.03 και η Ελένη Κοντογεώργου (ΟΣΦΠ) 32.11. Η Δρασίδου τόνισε: «Στόχος μου ήταν να πιάσω το όριο για το παγκόσμιο, θέλω να πιστεύω πως θα είμαι στην αποστολή. Είναι η δεύτερη φορά που κολυμπάω έτσι γρήγορα μήνα Δεκέμβριο. Δεν έκανα ιδιαίτερα λάθη στη κούρσα. Έχω δουλέψει παραπάνω το ελεύθερο με στόχο τη σκυταλοδρομία και τη συμμετοχή με αυτή στην Ντόχα, έτσι αν συμπεριληφθώ στην ομάδα θα δουλέψω περισσότερο και στα 50μ για να βελτιώσω το χρόνο μου και να κάνω μια πολύ καλή εμφάνιση. Είναι πολύ μεγάλος στόχος και μακάρι να τα καταφέρουμε με την ομάδα των γυναικών ή την μικτή mixed να πάρουμε τις προκρίσεις».

Η Δέσποινα Πυρίλη (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ) γεννήθηκε το 2008, η Νόρα Δράκου (ΠΑΟ) το 1992. Δυο γενιές της κολύμβησης έδωσαν τη «μάχη» για τη νίκη στα 50μ ύπτιο στους Χειμερινούς Αγώνες Κολύμβησης Open Κατηγορίας & Νέων ανδρών / γυναικών στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ. Νίκησε η Πυρίλη με 28.80. Η Δράκου έκανε 28.94, η Μαγκώτσιου (ΑΑ ΑΣΤΕΡΙΑ) 29.61.

Νικήτρια στο β’ τελικό η Νεφέλη Μπιλανάκου με 30.36, πανελλήνιο ρεκόρ παγκορασίδων β’ (η ίδια είχε 30.41 από την 1η Δεκεμβρίου 2023).

Στους άνδρες νίκησε ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης (ΑΟΠΦ) με 25.22, δεύτερος ήταν ο Τάσος Κούγκουλος (ΝΟ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ) 25.43 και τρίτος ο Φίλιππος Ανδριαδάκης (ΟΣΦΠ) 26.28.

Πρωταθλήτρια του Τρίτωνα Ηρακλείου η Άρτεμις Βασιλάκη, έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το πρόγραμμα στους Χειμερινούς Αγώνες Κολύμβησης Open Κατηγορίας & Νέων ανδρών / γυναικών στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ. Κολυμπώντας στα 800μ ελεύθερο, κατέκτησε τον τίτλο με 8:41.87, ένας χρόνος που της πρόσφερε τρεις χαρές: την κατάρριψη του δικού της πανελλήνιου ρεκόρ νεανίδων αλλά και Νέων Γυναικών που είχε η ίδια με 8:45.33 (από τις 2/12/2023), και το εισιτήριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών στο Βελιγράδι τον προσεχή Ιούνιο (είναι 8:43.08).

Την ακολούθησε (δεύτερη) η Μαρία Ζαφειράτου (ΟΣΦΠ) με 8:51.90, τρίτη με 9:08.25 η Αντωνία Ρακοπούλου (ΟΣΦΠ).

Στα 800μ ελεύθερο των ανδρών επικράτησε ο Δημήτρης Μάρκος (ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ) με επίδοση 7:58.34. Δεύτερος ο Βασίλης Κακουλάκης (ΩΡΙΩΝΑΣ) 8:07.69, τρίτος ο Γιάννης Σκαρής (ΝΟΘΑΚ) 8:26.15.